Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Nikon D40 co dalej?

• ~chorzowianin
    08.06.2015, 20:44 | Zgłoś nadużycie

Witam. Jestem wieloletnim użytkownikiem nikona D40. Od około roku korzystam z obiektywu 35mm. Nazwałbym siebie zaawansowanym amatorem. Od momentu zakupy nowego obiektywu mam ochotę na wymianę body na coś bardziej zaawansowanego, ale również w formacie dx. Zależy mi na bardzo dobrym autofocusie, robię dużo zdjęć moich dorastających dzieci w różnych warunkach oświetleniowych. Kocham również polskie góry i chętnie będę w nie zabierał nowy zestaw.
    Bardzo proszę o sugestie i porady co wybrać? zależy mi głównie na dobrym sprzęcie bez niepotrzebnych bajerów. Czy d7100 będzie dla mnie odpowiedni? a może pójść w stronę zaawansowanego kompaktu typu fuji x-t10? chcę sprzętu na kilka kolejnych lat powiedzmy do 3500 zł.

• Jakubkazmierczyk

Do Twoich potrzeb bezlusterkowiec będzie bardzo dobrym wyborem! Na Twoim miejscu kierowałbym się ku wspomnianemu X-T10, Olympusowi E-M10 lub Sony A6000 :).

• lajdos
    lajdos
    08.06.2015, 22:06|Zgłoś nadużycie

Jak juz masz nikona i jakiś sprzęt uzbierany to na twoim miejscu wybierał bym pomiedzy d7200 a d7100. W. Innym przypadku zainteresował bym się nad fuji xt10 ale przy fuji 3500zl to może być mało by kupić puszkę i jakieś jedno fajne szkło :-).

• ac_dc
    ac_dc
    08.06.2015, 22:52|Zgłoś nadużycie

X-T10 również polecam ;) tu coś niecoś o systemie http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://www.slrlounge.com/dslr-vs-mirrorless-cameras-future-of-photography/&prev=search

Na tytułowe "co dalej" jednak autor sam musi sobie odpowiedzieć w sensie dłuższego wiązania się z systemem w który zamierza wejść i wcale nie jestem zdania, że ten obecny (znany już poniekąd) jest zawsze najlepszym wyborem :)

• lajdos
    lajdos
    08.06.2015, 23:27|Zgłoś nadużycie

Wybór systemu to zawsze sprawa indywidualna w moim przypadku np budżet ma duże znaczenie a w tej kwestii na dłuższą metę jednak dla mnie nikon wygrał z fuji i samsungiem którego na razie przestalem rozbudowywać ale to mój osobisty przypadek. Z d7100 jestem zadowolony i mogę ci go polecić. A co do bezlusterkowcow no cóż są mniejsze, cichsze, za grosze można dokupić adapter i korzystać z wszelkiej maści analogowych szkieł i uzyskiwać dzięki nim naprawdę fajne rezultaty. Z drugiej strony systemowe szkła są drogie jest mało akcesoriów i mało szkieł od producentów niezależnych, a ergonomia bywa słabsza.
    Jak już pisałem kwestia indywidualna :-)

• ~chorzowianin
    09.06.2015, 06:19|Zgłoś nadużycie

Fuji, o którym pisałem wcześniej jest w zestawie z obiektywem XC16-50 mm za 3400 zł. Nie znam wogóle innych systemów, zawsze kontakt miałem jedynie z Nikonem, dlatego wybór jest bardzo ciężki.
    Biorę też pod uwagę zostanie z moim starym Nikonem i zakup mniejszego aparatu, którym będzie też posługiwała się moja żona. Uwagę zwróciłem też na Lumixa LX100.

• ~chorzowianin
    09.06.2015, 12:11|Zgłoś nadużycie

Doczytałem trochę o modelu Sony A6000. Wydaje się być najsensowniejszy do moich potrzeb. Pytani etylko z jakim szkłem go kupić? Czy 16-50mm czy stałke 35mm? Różne opinie widzę na ich temat krążą.

• Jakubkazmierczyk

16-50 bym pod żadnym pozorem nie brał, to strasznie paskudne szkło. Dzisiaj miałem dłuższą chwilę z X-T10 i zrobił na mnie naprawdę dobre wrażenie.

• ~chorzowianin
    09.06.2015, 20:32|Zgłoś nadużycie

Zaciekawiłeś mnie bardzo Olympusem. Wcześniej w ogóle nie brałem go pod uwagę. Jest promocja na zestaw:
    M.ZUIKO DIGITAL ED 14‑42mm 1:3.5‑5.6 EZ Pancake (Czarny)
    M.ZUIKO DIGITAL ED 40‑150mm 1:4.0‑5.6 R (Czarny)

Czy to Twoim zdaniem dobre szkła dla moich potrzeb?
    Z tego co czytałem to dobry zestaw. Jutro chcę podjechać gdzieś go wziąć w swoje ręce i zobaczyć.

• Jakubkazmierczyk

E-M10 bardzo lubię, choć brałbym go ze zwykłym kitem a nie pancake :). A zdjęcia z E-M10 znajdziesz na moim blogu (wpis z Abu Zabi i Dubaju) :).

• ~chorzowianin
    10.06.2015, 06:18|Zgłoś nadużycie

Biorąc pod uwagę przede wszystkim moje potrzeby oraz możliwości finansowe myślę o zakupie jednej z niżej wymienionych konstrukcji.
    Jakuba lub kogoś równie obeznanego w temacie proszę o komentarz w sprawie.
    Kolejność przypadkowa:

Olympus E-M10 z obiektywem 14-42 IIR
    Sony A6000 - ale z którym obiektywem?
    Panasonic Lumix NX100 (kompakt :D)
    Fuji X-T10 z obiektywem XC16-55

Jakub pisałeś abym szkła 16-55 unikał, ale w którym body? Sony
    czy Fuji?

Jeżeli oprócz w/w konstrukcji polecacie jeszcze coś to chętnie rozważę. I ostatnie pytanie czy z którymś z w/w aparatów systemowych mogę użyć poprzez apater Nikkora 35 mm 1,8?

• lajdos
    lajdos
    10.06.2015, 06:46|Zgłoś nadużycie

1.16-50 unikaj w sony.
    2. Polecił bym jeszcze samsunga nx30 albo nx300 i nx500
    3. Jeżeli to nikkor 35mm 1.8 dla dx czyli bez pierścieni ustawienia przysłony to byś musiał szukać adaptera który przenosi elektronikę obiektywu by muc zmieniać przysłone jak taki znajdziesz to pewnie by kosztował coś koło wartości twojego nikkora ale mogę się mylić.
    Jak chcesz korzystać z adapterów to lepiej ze szkłami bez elektroniki i z pierścieniem przysłony.

• ~NNGREB
    10.06.2015, 08:54|Zgłoś nadużycie

[quote="~chorzowianin"][/quote]
    Całkiem nie dawno miałem dosyć podobny dylemat
    opisany w poniższym wątku:
    Tekst linka

Ze swojej strony polecę Ci to co dla mnie okazało się najbardziej pomocne. A mianowicie idź do sklepu i porównaj na żywo wszystkie te aparaty spróbuj zrobić kilka zdjęć i osiągnąć przy tym jakiś założony cel co do zdjęcia. Dla mnie okazało się to bardzo dobrym rozwiązaniem czasem to co na papierze nie pokrywa się do końca z oczekiwaniami rzeczywistością.

P.S. Dziś odbieram mojego om-d10 z pancake oraz stałką 45mm :D

• Jakubkazmierczyk

16-50 w Sony - to strasznie podłe szkło ;).
    Co do innych aparatów - tu sporo zależy od subiektywnej oceny. Obecnie mam wszystkie wymienione aparaty i każdy z nich jest naprawdę dobry. W Sony drażni mnie to, że czasem "łapie zmułę", z kolei Fuji wydrenuje Twój portfel i nie zostanie nic na lepszy obiektyw. Patrząc zupełnie subiektywnie, mi najbardziej leży Olympus, ale spędziłem z nim naprawdę dużo czasu. Do 3500 zł kupisz fajny zestaw z dwoma obiektywami + można byłoby się pokusić o 45/1.8. Sprawdź czy nie obowiązuje jeszcze cashback w Olympusie, bo oddawali całkiem sensowne kwoty :).

A najlepiej pójdź do sklepu i zobacz wszystkie aparaty na żywo :).

• ~chorzowianin
    10.06.2015, 10:12|Zgłoś nadużycie

Jest jeszcze CASHBACK w Olympusie. Zastanawiam się już teraz nad tym czy brać go na początek z PANCAKE czy tym zwykłym.

• ~PanMarecQ
    10.06.2015, 11:18|Zgłoś nadużycie

Zdjęcia z Em-10 z obiektywów 17mm 1.8 i 45mm 1.8 z dzieciakami znajdziesz np tutaj http://lenaikuba.pl/ . Ja bym kupił Olympusa ze zwykłym 14-42 i na początku zakupił 45-tkę do portretów a później 17stkę :).

• ~Spz
    10.06.2015, 11:31|Zgłoś nadużycie

Sam zaczynałem od D40, przesiadłem się z niego na D300s, teraz fotografuję d700. Na Twoim miejscu rozglądał bym się za D7100/D7200 :)

• lajdos
    lajdos
    10.06.2015, 11:38|Zgłoś nadużycie

Oglądaj i testuj w sklepie wszystko co się i nie pomijaj żadnego systemu. A co do cashback to fuji teraz też ma jakąś sporą akcję.

• ~Hacz

A uważam ze powinieneś szukać czegoś w swoim systemie. Sam niedawno miałem ten dylemat z moim leciwym D5100, wybór miałem pomiędzy D7200 z świetnym focusem a pełną klatka D750. Dużo zależy od budżetu, z racji zlecenia jakie otrzymałem na zdjęcia wybrałem D750. Teraz mam dylemat odnośnie szkła, wybrać sigme 24-105 f4 czy poczekać na nową sigme 24-70 f2,8 :)
    Ale to inny temat.

Na Twoim miejscu wybrałbym Nikona z nowej serii, a model zależy od budżetu. Może to być D5500, też świetny aparat dla foto entuzjasty, jeżeli masz większy budżet to zdecydowanie D7200.

Pozdrawiam.

• ~Janusz

Jeśli chcesz kupić aparat do pstrykania rodzinnych fotek i nie masz większych aspiracji to każdy nowy aparat systemowy będzie OK. Jako nowy rozumiem konstrukcje teraźniejsze a nie sprzed kilku lat

Wspomniałeś o fotografowaniu gór czyli jesteś pejzażystą i prawdopodobnie wykorzystujesz w swojej pracy filtry, dlatego zastanów się jak ustawić filtr ND połówkowy w szkle którego soczewka przednia ma 2 cm średnicy. Podstawowe obiektywy bezlusterkowców właśnie tak mają, przy takiej średnicy soczewki filtry cokin są w zasadzie bezużyteczne.

Moim skromnym zdaniem proponowałbym pozostanie w obecnym systemie (nikon F) i dokupienie do posiadanych szkieł co najmniej nowego korpusu. Sam ponad rok temu przesiadałem się z systemu m4/3 (panasonic lumix) na lustro nikona, konkretnie D7000. Obecnie jestem ogromnie zadowolony, że zdecydowałem się na ten krok. Jakość obrazka ogromnie polepszyła się.

Gdzie moim zdaniem tkwi przewaga klasycznych lustrzanek?
    1. dynamika matrycy sięgająca 14 EV (wzrost w stosunku do D40 o 3, wg. dxomark)
    2. raw 14 bit zamiast 12 bit
    3. koszt zakupu optyki co najmniej 20-30 % niższy niż u bezlusterkowców
    4. głębokość rynku wtórnego i dostępność akcesoriów

Bezlusterkowce mają jedną ogromną zaletę, brak problemów z FF i BF.

Każdy nikon z serii D5XXX i D7XXX począwszy do D5200 i D7000 będzie strzałem w dziesiątkę.

• ~Hacz
    10.06.2015, 11:43|Zgłoś nadużycie

Ewentualnie mogę odsprzedać swojego D5100 ;)
    Świetnie sobie radzi ze zdjęciami a mam do niego rewelacyjną Sigme 17-50 f2,8, kupiona we wrześniu 2014 ;) jak masz 35mm to do tego tylko tele. Ja korzystam oprócz 35mm f1,8 jeszcze z 50mm f1,4 oraz tele 55-300mm ;)

Teraz w dłoni praktycznie tylko D750 ;)