Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Ile kosztuje utrzymanie firmy

• Miguel
    28.02.2015, 18:35 | Zgłoś nadużycie

Witam chciałbym się dowiedzieć ile kosztuje utrzymanie własnej firmy w pierwszych dwóch latach działalności. Chodzi mi o składki ZUS i inne które trzeba uiszczać w każdym miesiącu działalności.

• Jakubkazmierczyk

ZUS to trochę ponad 400 zł miesięcznie + podatek dochodowy 18% od tego, co zarobisz pomniejszone o koszty prowadzenia działalności.

• Miguel
    Miguel
    28.02.2015, 23:06|Zgłoś nadużycie

A czy do tych 400 zł nie dochodzi jeszcze 250 zł na ubezpieczenie zdrowotne?

• ~maxxx
    28.02.2015, 23:26|Zgłoś nadużycie

Wszystkie stałe opłaty jeśli nie jesteś pracodawcą to około 1000 złotych. Wliczam już w to konto firmowe, opłaty za przelewy do ZUS i podatek lokalny od biura jeśli ma symboliczną powierzchnię. Jeśli praca jest "w terenie" to i tak musisz iść na podatki napisać oświadczenie. Zresztą przy zakładaniu firmy kopia chyba idzie na podatki to się odezwą. Nie ma żadnych kosztów startowych założenia firmy. Po zrobieniu regonu dane (adres, telefon) pojawiają się w otwartej bazie i wielu popapranych kapitalistów żeruje wysyłając lewe niby obowiązkowe faktury.

• Miguel
    Miguel
    28.02.2015, 23:35|Zgłoś nadużycie

Tak ale jeśli jest to moja pierwsza firma a ja jestem bezrobotny to są zniżki w wysokości chyba 60%. A ten podatek od biura? pierwsze słyszę. Moim biurem był by mój dom, w takim wypadku tez są jakieś podatki?

• ~maxxx
    01.03.2015, 17:34|Zgłoś nadużycie

Tak bo zmienia im się w tabelkach z powierzchni mieszkalnej na wykorzystywaną do działalności gospodarczej. Przeważnie się deklaruje tyle co biurko i krzesło 3-4m^2 chyba, że masz jakąś produkcję.

• Krzysztof Basel

Tu znalazłem w Google konkretne stawki małego zusu

http://zus.pox.pl/maly-zus-2015.htm

-- 

Redaktor naczelny Fotoblogia.pl, fotograf, pasjonat Internetu, nowych technologii i muzyki świata. Napisz do mnie: krzysztof.basel@fotoblogia.pl.

• ~iska
    10.02.2016, 15:26|Zgłoś nadużycie

jeśli ktoś chce zaoszczędzić na księgowości prowadząc mała firmę to odsyłam na stronę fajnego programu PRogramAktywizacja.pl Zupełnie za rok mam od nich księgowość online

• Bikry
    Bikry
    12.02.2016, 09:26|Zgłoś nadużycie

Wiadomo, że wszystko zależy od wielkości, branży itp. :) Ciężko tak na luźno powiedzieć, bo to różnie wygląda.

• motylmodraszek

Przez pierwsze dwa lata ZUS jest preferencyjny, ale potem niestety wzrasta

• ~micha
    23.02.2017, 15:24|Zgłoś nadużycie

Własna działalność to nie tylko koszty ZUS ale i inne wydatki. Każdy kto prowadzi firmę w Polsce musi rozliczać się z Urzędem Skarbowym. Gdy firma jest mała jakoś jeszcze możemy poradzić sobie sami. Gdy interes zaczyna się rozwijać i mamy więcej klientów przestajemy mieć na tto czas. Wtedy warto powierzyć księgowość profesjonalistom. Do wyboru mamy podpisać umowę z jakimś biurem rachunkowym, zatrudnić księgową lub zdecydować się na księgowość on-line np ingksiegowoscl/ Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Koszt tak naprawdę zależy od ilości wystawianych i otrzymywanych przez nas faktur i rodzaju prowadzonej działalności. Wydaje mi się, że akurat na dobrej księgowości dla firmy nie warto oszczędzać. Szczególnie jeśli za dobrze nie znamy się na prawie podatkowym czy prawie pracy.