Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Zdjęcia ludzi na "cielistym" tle

• dr.kamil
    13.01.2015, 15:02 | Zgłoś nadużycie

Witam. Ostatnio przyszło mi robić zdjęcia na imprezie rodzinnej, która odbywała się w pomieszczeniu pomalowanym na bardzo jasny pomarańczowy kolor - zbliżony do koloru skóry. Pokój był duży, okna wielkie, słońce nie świeciło bezpośrednio, ładne rozproszone światło. Oczywiście na zdjęciach postacie* zlewają się z tłem, czasem wręcz trudno zauważyć kontur twarzy. Zauważyłem to już na wyświetlaczu aparatu i postanowiłem poeksperymentować z lampą ale efekt nadal był średni. Przy odbiciu od sufitu wszystko było jednorodnie oświetlone i ludzie w dalszym ciągu wtapiali się w tło. Przy świeceniu na wprost było lepiej ale tylko dlatego, że uzyskałem efekt "zdjęć w piwnicy" czyli postać dobrze oświetlona, tło bardzo ciemne.

Co polecacie w takiej sytuacji? Jakieś szczególne ustawienia aparatu/lampy? Mój sprzęt to stary D90, obiektyw 50mm i lampa systemowa.

*szczególnie panie w makijażu, podchmieleni "wujkowie" o czerwonych twarzach są ok ;)

• Jakubkazmierczyk

Najlepiej podeślij przykład jak to wygląda i będziemy kombinować, żeby Ci pomóc :)

• dr.kamil
    dr.kamil
    20.01.2015, 22:11|Zgłoś nadużycie

Jakubkazmierczyk
    Najlepiej podeślij przykład jak to wygląda i będziemy kombinować, żeby Ci pomóc :)

Tego się obawiałem... niestety nie chcę wysyłać zdjęć rodzinnych na internetowe forum, osoby, które się na nich znajdują na pewno nie były by zadowolone.

Upraszając problem i sprowadzając go do warunków "laboratoryjnych" to chodzi o wykonanie zdjęcia białej kartki na białym tle. Na chłopski rozum światło musi być ukierunkowane a nie rozproszone tak aby obiekt pierwszoplanowy był jaśniejszy od tła - będę eksperymentował w tym kierunku.

• Krzysztof Basel

A nie możesz znaleźć w Sieci jakiegoś przykładu, albo zbliżonej scenki?

-- 

Redaktor naczelny Fotoblogia.pl, fotograf, pasjonat Internetu, nowych technologii i muzyki świata. Napisz do mnie: krzysztof.basel@fotoblogia.pl.

• ~scumbagshepard
    12.03.2015, 21:49|Zgłoś nadużycie

musisz odróżnić jasnością i/albo kolorem tło i temat, wtedy dopiero będziesz miał różnicę, dopal tak jak wcześniej lampą z odchylonym w górę palnikiem tak, żeby twarze zaczęły jaśnieć ledwo-ledwo bardziej od ściany i zrób nieco większy dystans między fotografowanymi ludźmi i ścianą - przy odpowiednim balansowaniu mocą palnika powinno być ok. ewentualnie jeśli świecisz na wprost przebij światło przez jakiś dyfuzor (jak masz wbudowany nad palnikiem albo dopinany będzie bajecznie łatwo, możesz zastąpić to białą kartką A4 trzymaną lewą ręką) poza tym lekko postprodukcja, znajdź odcień którego nie ma na ścianie i podkręć lekko jasnością + kontrast konturów, powinno pomóc ;)

• wezyl78
    wezyl78
    29.05.2015, 11:06|Zgłoś nadużycie

Bez przykładu ciężko sobie to zobrazować, szczerze Ci powiem. Może na priv nam wyślij, komuś z nas?

• dr.kamil
    dr.kamil
    13.08.2015, 13:06|Zgłoś nadużycie

Krzysztof Basel
    A nie możesz znaleźć w Sieci jakiegoś przykładu, albo zbliżonej scenki?

Od początku dyskusji minęły wieki ale dziś przeglądając inne forum, przypadkiem znalazłem idealny przykład mojego problemu - daję w załączniku.

Twarze na tym zdjęciu mają kolor prawie identyczny jak ściana. Jak w takiej sytuacji poradzić sobie z "wydobyciem" postaci z tła?