Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Prezenty Mikołaikowe od Fotoblogii ???

• ~Mikołaj 2014
    01.12.2014, 11:31 | Zgłoś nadużycie

Przewidujecie jakieś ciekawostki prezenty na Mikołaja droga Fotoblogio ???

Proponuje zamiast artykułów sprzętowych z których niewielu czytelników było zadowolonych ,
    http://fotoblogia.pl/1270,canon-6D-nie-do-wszystkiego
    przygotować na Mikołaja i gwiazdkę więcej poradników np. z obsługi programu Photoshop , Lightroom jak również wideoporadników o krajobrazie :)
    http://forum.fotoblogia.pl/obrobka-zdjec/83758,obrobka-zdjec-krajobrazowych

Dziękujemy bardzo i z niecierpliwością czekamy :)

• ~maxxx
    01.12.2014, 19:05|Zgłoś nadużycie

Całkowicie się zgadzam. Robienie ludziom "koło pióra" to chyba nie najlepszy sposób aby przyciągnąć do portalu.
    Na Gimpa jakieś poradniki bo będą mogły skorzystać osoby których nie stać na zakup softu (a piractwo nie leży w ich naturze :D).

• ~Steffan
    02.12.2014, 08:20|Zgłoś nadużycie

~maxxx
    Całkowicie się zgadzam. Robienie ludziom "koło pióra" to chyba nie najlepszy sposób aby przyciągnąć do portalu.
    Na Gimpa jakieś poradniki bo będą mogły skorzystać osoby których nie stać na zakup softu (a piractwo nie leży w ich naturze :D).

Cena Lightrooma :

http://www.skapiec.pl/cat/3002/7.1

Chyba to nie są duże koszty , tym bardziej dla studentów .
    Wiele osób woli zapłacić jak korzystać z gimpa mimo że darmowy.
    Każda osoba wybiera to co lubi i w czym mu się lepiej pracuje.

Czekamy na Fotoblogowe Mikołajki
    Ciekawe czym nas zaskoczycie :)

• Krzysztof Basel

Wideoporadniki, Gimp, Krajobrazy :) Przyjęte :)

-- 

Redaktor naczelny Fotoblogia.pl, fotograf, pasjonat Internetu, nowych technologii i muzyki świata. Napisz do mnie: krzysztof.basel@fotoblogia.pl.

• ~Sylvia
    04.12.2014, 17:28|Zgłoś nadużycie

Już nie mogę doczekać się :)))

• ~Sylvia
    06.12.2014, 17:52|Zgłoś nadużycie

Krzysztof Basel

Cierpliwie czekamy !!!

• ~kaszanka
    07.12.2014, 19:26|Zgłoś nadużycie

Krzysztof Basel

Juz po Mikołaju , jakoś nie mogę doszukać się zarówno wideoporadników , gimpa czy krajobrazów . żadnego ciekawego artykułu , szkoda .

Kicha po całości , jak zwykle nie postaraliście się :(

Obiecanki cacanki :)

• Jakubkazmierczyk

Weźcie pod uwagę, że niektórych tekstów czy wideoporadników nie jesteśmy w stanie przygotować z dnia na dzień, mamy zapisane te sugestie, ale wiele materiałów przygotowujemy z pewnym wyprzedzeniem. Chyba nie chcecie dostać wideoporadnika przygotowanego w 20 minut. Co do krajobrazów - zerknijcie, że pojawiło się więcej galerii, a ostatnie wideoporadniki mówiły m.in o obróbce zdjęć nocnych czy usuwaniu zamgleń ze zdjęć, czyli o trikach, które warto zastosować przy fotografii miasta czy krajobrazu.

W kwestii artykułu o 6D - on nie spodobał się osobom, które uważają że to najlepszy aparat niezależnie od typu fotografii, do którego ma być przeznaczony, warto zauważyć że wiele osób, które przeczytały artykuł, podzieliło moje zdanie. Pamiętajcie, że nie piszemy tylko o tym, co ma się spodobać wszystkim, a zależy nam na przedstawianiu własnego zdania i dyskusji na różne tematy z naszymi czytelnikami. Nie wstydzimy się mieć własnego zdania. Co do gimpa - do piątku byłem poza domem z komputerem, gdzie nie mam tego programu, ale pamiętam o nim, więc w najbliższym czasie możecie spodziewać się poradników również z tego oprogramowania, aczkolwiek na pewno nie odrzucę Lightrooma czy Photoshopa, ale z pewnością co jakiś czas będę pokazywał jak osiągnąć dane efekty przy użyciu wspomnianego Gimpa.

Musicie wziąć pod uwagę, że po pierwsze nie jesteśmy przygotować tylu materiałów, ile byście chcieli w tak krótkim czasie i zamiast się obrażać, wystarczy chwilę poczekać. Poza tym niektórzy oczekują krajobrazu, inni portretu, inni sprzętu itd, więc nie staniemy się nagle portalem o fotografii krajobrazowej, wszystkiego musi być po prochu, a zmiany zawsze trochę trwają.

• ~velvia
    09.12.2014, 13:00|Zgłoś nadużycie

Jakubkazmierczyk
    Weźcie pod uwagę, że niektórych tekstów czy wideoporadników nie jesteśmy w stanie przygotować z dnia na dzień, mamy zapisane te sugestie, ale wiele materiałów przygotowujemy z pewnym wyprzedzeniem. Chyba nie chcecie dostać wideoporadnika przygotowanego w 20 minut. Co do krajobrazów - zerknijcie, że pojawiło się więcej galerii, a ostatnie wideoporadniki mówiły m.in o obróbce zdjęć nocnych czy usuwaniu zamgleń ze zdjęć, czyli o trikach, które warto zastosować przy fotografii miasta czy krajobrazu.

W kwestii artykułu o 6D - on nie spodobał się osobom, które uważają że to najlepszy aparat niezależnie od typu fotografii, do którego ma być przeznaczony, warto zauważyć że wiele osób, które przeczytały artykuł, podzieliło moje zdanie. Pamiętajcie, że nie piszemy tylko o tym, co ma się spodobać wszystkim, a zależy nam na przedstawianiu własnego zdania i dyskusji na różne tematy z naszymi czytelnikami. Nie wstydzimy się mieć własnego zdania. Co do gimpa - do piątku byłem poza domem z komputerem, gdzie nie mam tego programu, ale pamiętam o nim, więc w najbliższym czasie możecie spodziewać się poradników również z tego oprogramowania, aczkolwiek na pewno nie odrzucę Lightrooma czy Photoshopa, ale z pewnością co jakiś czas będę pokazywał jak osiągnąć dane efekty przy użyciu wspomnianego Gimpa.

Musicie wziąć pod uwagę, że po pierwsze nie jesteśmy przygotować tylu materiałów, ile byście chcieli w tak krótkim czasie i zamiast się obrażać, wystarczy chwilę poczekać. Poza tym niektórzy oczekują krajobrazu, inni portretu, inni sprzętu itd, więc nie staniemy się nagle portalem o fotografii krajobrazowej, wszystkiego musi być po prochu, a zmiany zawsze trochę trwają.

Jest to przecież oczywiste że potrzebujecie więcej czasu na poradniki , wideoporadniki , ale okres związany z Mikołajem i świętami to również największa oglądalność Waszej strony .Jeśli nic nowego na stronie w tych wyjątkowych dniach nie pojawi się nikogo na dłużej nie zatrzymacie i moim zdaniem najciekawsze artykuły wcześniej przygotowane powinniście zamieszczać w okresie świątecznym.
    Co do krajobrazu od długiego czasu nie pojawiło się nic nowego mimo że zainteresowanie jest duże i już bardzo dawno były propozycje w wideoporadnikach.
    Umieszczanie samych zdjęć autorów jest bardzo fajnym pomysłem , zawsze coś nowego można zobaczyć ale czy nie mogliście zrobić podobnego artykułu jak ;
    http://digitalcamerapolska.pl/inspiracje/1545-marcin-kesek-swiatlo-jest-najwazniejsze http://www.swiatobrazu.pl/nie-ma-zlego-swiatla-jest-tylko-nieodpowiednie-swiatlo-dla-danej-sceny-rozmowa-z-marcinem-keskiem-31771.html
    Myślę że następnym razem bardziej postaracie się :)

Co do aparatu nie będę wypowiadał się tutaj bo do każdego można zrobić super reklamę jak i narzekać ,wystarczy zajrzeć na forum nikona ,canona i tam jest najwięcej informacji.

Dobrym pomysłem myślę jest pokazanie różnicy min w Photoshopie i Ligthroomem nie każdy przecież potrzebuje drogiego programu jak w większości sytuacji wystarczy Lightroom.

Powinniście być otwarci na różne kierunki fotograficzne mimo że najlepiej znacie się na fotografii ślubnej , studyjnej czy portrecie .

Życzę powodzenia :)
    Pozdrawiam

• Jakubkazmierczyk

Wysłuchujemy wszystkich pomysłów, rad, sugestii, ale nie od razu wszystko wprowadzamy, bo po prostu się nie da. Zrobienie jednego wideoporadnika zajmuje pół dnia, bo staram się, żeby poradniki były jak najwyższej jakości. Co do okresu światecznego - tu akurat nie spodziewamy się nadzwyczaj wzmożonego ruchu - większość osób zostawia wtedy komputery, za to przed świętami popularnością cieszą się poradniki zakupowe, w końcu wiele osób kupuje aparaty jako prezenty, zarówno sobie, jak i bliskim.

Fora danych marek mają to do siebie, że często można spotkać się z dość skrajnymi opiniami, wiele osób korzysta tylko z danego systemu, nie mając do czynienia z konkurencją. My za to na co dzień mamy do czynienia ze sprzętem większości wiodących firm i jesteśmy w stanie na chłodno ocenić poczynania producentów. Wiele osób porównuje np. Canona do Nikona, używając Canona i mając przed oczami jedynie specyfikację Nikona. Na pewno nie zrezygnujemy z artykułów sprzętowych, bo nasi czytelnicy wymagają również tego.

Co do wideoporadników o krajobrazie - w ostatnim czasie pojawiły się poradniki, gdzie wykorzystywałem zdjęcia robione w mieście, gdzie jednak większość zasad można przenieść na dowolne zdjęcia krajobrazowe. Nie chcemy pracować na cudzych zdjęciach, poza tym nie chcemy też podawać wszystkiego naszym czytelnikom na dłoni. Niestety często spotykam się z pytaniami na różne tematy, które były poruszone np. w dwóch wideoporadnikach, a czytelnikom nie chce się zerknąć czy to na nasz kanał na YT czy nawet obejrzeć konkretnego poradnika. Oczywiście, że dla wielu osób najlepiej byłoby, żeby pokazywać obróbkę najlepiej niemal identycznych zdjęć, jakie mają w portfolio, ale po pierwsze - tak się nie da, a po drugie - wcale tego nie chcę, czytelnicy też muszą wykazać trochę zaangażowania.

Co do podanych przez Ciebie poradników z DCP i SO, podajesz przykłady, które Tobie osobiście bardziej spodobały się na tamtych serwisach. Ok, ale u nas również znajdziesz materiały o tak interesującej cię fotografii krajobrazowej - chociażby Marcina Dobasa, który pisał o konkretnych przepisach na zdjęcie, opisywał powstawanie swoich fotografii i wiele innych. Pojawiały się głosy, że fotografuje Olympusem - tylko co w tym dziwnego? Olympus robi świetne, niewielkie aparaty, rewelacyjną optykę, a do tego Marcin jest ich ambasadorem, jako jedyny Polak, więc zamiast traktować to jako jego wadę, trzeba spojrzeć na to inaczej - to naprawdę duże wyróżnienie, poza tym jego zdjęcia są naprawdę świetne.

• ~velvia
    13.12.2014, 17:36|Zgłoś nadużycie

Jakubkazmierczyk
    Wysłuchujemy wszystkich pomysłów, rad, sugestii, ale nie od razu wszystko wprowadzamy, bo po prostu się nie da. Zrobienie jednego wideoporadnika zajmuje pół dnia, bo staram się, żeby poradniki były jak najwyższej jakości. Co do okresu światecznego - tu akurat nie spodziewamy się nadzwyczaj wzmożonego ruchu - większość osób zostawia wtedy komputery, za to przed świętami popularnością cieszą się poradniki zakupowe, w końcu wiele osób kupuje aparaty jako prezenty, zarówno sobie, jak i bliskim.

Fora danych marek mają to do siebie, że często można spotkać się z dość skrajnymi opiniami, wiele osób korzysta tylko z danego systemu, nie mając do czynienia z konkurencją. My za to na co dzień mamy do czynienia ze sprzętem większości wiodących firm i jesteśmy w stanie na chłodno ocenić poczynania producentów. Wiele osób porównuje np. Canona do Nikona, używając Canona i mając przed oczami jedynie specyfikację Nikona. Na pewno nie zrezygnujemy z artykułów sprzętowych, bo nasi czytelnicy wymagają również tego.

Co do wideoporadników o krajobrazie - w ostatnim czasie pojawiły się poradniki, gdzie wykorzystywałem zdjęcia robione w mieście, gdzie jednak większość zasad można przenieść na dowolne zdjęcia krajobrazowe. Nie chcemy pracować na cudzych zdjęciach, poza tym nie chcemy też podawać wszystkiego naszym czytelnikom na dłoni. Niestety często spotykam się z pytaniami na różne tematy, które były poruszone np. w dwóch wideoporadnikach, a czytelnikom nie chce się zerknąć czy to na nasz kanał na YT czy nawet obejrzeć konkretnego poradnika. Oczywiście, że dla wielu osób najlepiej byłoby, żeby pokazywać obróbkę najlepiej niemal identycznych zdjęć, jakie mają w portfolio, ale po pierwsze - tak się nie da, a po drugie - wcale tego nie chcę, czytelnicy też muszą wykazać trochę zaangażowania.

Co do podanych przez Ciebie poradników z DCP i SO, podajesz przykłady, które Tobie osobiście bardziej spodobały się na tamtych serwisach. Ok, ale u nas również znajdziesz materiały o tak interesującej cię fotografii krajobrazowej - chociażby Marcina Dobasa, który pisał o konkretnych przepisach na zdjęcie, opisywał powstawanie swoich fotografii i wiele innych. Pojawiały się głosy, że fotografuje Olympusem - tylko co w tym dziwnego? Olympus robi świetne, niewielkie aparaty, rewelacyjną optykę, a do tego Marcin jest ich ambasadorem, jako jedyny Polak, więc zamiast traktować to jako jego wadę, trzeba spojrzeć na to inaczej - to naprawdę duże wyróżnienie, poza tym jego zdjęcia są naprawdę świetne.

Przepraszam ale święta w Polsce to nie szał zakupowy jak w Londynie czy Nowym Jorku tam świąt nie obchodzą tak jak u nas tylko liczą się zakupy.
    Przychodzi czas na przygotowania do świat , święta , odpoczynek i wtedy jest najwięcej wolnego czasu na zdjęcia , rozmawiając ze znajomymi fotografami maja podobnie .

Co do testów i ocen sprzętu to myślę że tak sobie wam to wychodzi :

http://fotoblogia.pl/1270,canon-6D-nie-do-wszystkiego

Natomiast najpierw czytam o obróbce krajobrazu :
    od Jakuba Kaźmierczyka
    Słuchajcie, zbiorę trochę materiału i przygotuję dla Was serię poradników o obróbce krajobrazów. Możemy się tak umówić?
    Następnie :
    Co do wideoporadników o krajobrazie - w ostatnim czasie pojawiły się poradniki, gdzie wykorzystywałem zdjęcia robione w mieście, gdzie jednak większość zasad można przenieść na dowolne zdjęcia krajobrazowe. Nie chcemy pracować na cudzych zdjęciach, poza tym nie chcemy też podawać wszystkiego naszym czytelnikom na dłoni.

Znaczy się najpierw tak , później nie , a zresztą krajobraz i architektura to prawie to samo czy tak ?

Jeśli nie widzicie nic dziwnego w tym że prezentujecie autora i praktycznie tylko jego zdjecia natomiast ukazują się artykuły w Digital Camera i Światobrazu gdzie jest obszerny wywiad to chyba proste jest że lepiej dowiedzieć się czegoś więcej jak pisać że tylko Tobie osobiście się spodobało i zamieszczać tylko zdjecia autora.
    Od wspomnianego Marcina Dobasa nikt niczego wartościowego się nie nauczył przynajmniej z osób które znam , takie jest moje zdanie bo znam autora z wielu publikacji i książek również z Fotoblogii .

• Jakubkazmierczyk

Jeśli chodzi o szał zakupowy i twoje rozmowy z fotografami - osoby mające sprzęt nie wpadają w szał zakupowy. Osoby zaczynające, często proszą rodziców o zakup porządnego aparatu pod choinkę, czy też całe rodziny decydują się na kupno dobrego aparatu na kolejne lata, a spory wydatek dla budżetu rodzinnego jest bardziej uzasadniony w święta. Jeśli rozmawiasz z fotografami, dla nich ważniejsze jest to, żeby mieć sprzęt w danym momencie, kiedy go potrzebują, a nie po to żeby znaleźć do pod choinką. Mówisz tu o konkretnej grupie ludzi, a nie patrzysz na ogół.

Co do testów i ocen, a także podanego artykułu - ja jak najbardziej podtrzymuję swoje zdanie przy ocenie aspektów tytułowego 6D w stosunku do innych aparatów. Bunt broniących go osób nie zmienia w żaden sposób mojego zdania na ten temat, bo wszystkich tych aparatów używałem i wiem czego można się po nich spodziewać. Zdjęcia sportowe 6D - ok, ale kiedy prosiłem o pokazanie pełnych serii ze śledzącym AF, nagle temat się urywał. To temat do dyskusji, wiele osób się ze mną zgodziło, wiele zupełnie nie.

Jeśli chodzi o materiał do poradników - cały czas jestem na etapie jego zbierania. Wcześniej miałem zaplanowany wyjazd do Dubaju, więc wykorzystałem zdjęcia stamtąd do poradników. Niestety nie będę zmieniał swoich planów, żeby jak najszybciej zebrać materiał i przygotować poradniki - to wszystko musi potrwać. Poza tym zdjęcia, które pokazywałem w poradnikach to ani typowy krajobraz, np. górski, ani typowa architektura, niemniej jednak wykorzystane metody mogą się przydać zarówno w jednym, jak i drugim typie fotografii. Jeśli jednak czytelnik chce dostać wszystko jak na dłoni - nie ma takiej możliwości. Trzeba trochę zaangażowania.

W kolejnej kwestii nie bardzo cię rozumiem, w sensie nie bardzo rozumiem sens zdania, gdzie nie ma interpunkcji. Jeśli jednak chodziło ci o to, że pokazujemy zdjęcia tylko Marcina Dobasa to grubo się mylisz. A czy od Marcina się nikt nic nie nauczył? Zapytaj osób, które tłumnie przychodzą na jego warsztaty. A to, że znasz osoby, które się od niego nic nie nauczyły, to warto pogratulować im wiedzy :), ja się od Marcina sporo dowiedziałem, zarówno z artykułów, warsztatów czy rozmowy przy piwie.

• ~warrrsztat
    22.12.2014, 18:28|Zgłoś nadużycie

Jakubkazmierczyk

" A czy od Marcina się nikt nic nie nauczył? Zapytaj osób, które tłumnie przychodzą na jego warsztaty. A to, że znasz osoby, które się od niego nic nie nauczyły, to warto pogratulować im wiedzy :), ja się od Marcina sporo dowiedziałem, zarówno z artykułów, warsztatów czy rozmowy przy piwie."

Kto na warsztaty a kto na piwo ?
    Porady o fotografii krajobrazowej w wykonaniu Marcina Dobasa
    http://marcindobas.fotoblogia.pl/6879,fotografia-krajobrazowa-praktyczne-porady-dla-kazdego-fotografa-poradnik

Marcin Dobas
    " Obróbka jest raczej marginalna bo w sumie to tylko wywołanie RAWa "

Tutaj odpowiedz i zamiast piwa polecam warsztaty do odrobienia zarówno dla Marcina Dobasa jak i Jakuba Kazimierczyka :)

To prezent na gwiazdkę dla Fotoblogii

• ~warrrsztat
    22.12.2014, 18:30|Zgłoś nadużycie

Tutaj odpowiedz :)

image

• ~piotrr
    02.01.2015, 10:10|Zgłoś nadużycie

Wszystkiego najlepszego z okazji nowego roku dla zespołu Fotoblogii :)
    Szkoda tylko ze życzenia nie otrzymsli czytelnicy od Was.
    Zarowno na fotopolis, optycznie pl, fotografuj i innych serwisach fotograficznych wszędzie spotkalem z życzeniami :)

Mam nadzieje że nadrobicie to poradnikami zwłaszcza z krajobrazu ktory to temat jest moim zdaniem pomijany.
    Pojawią sie poradniki znacznie ciekawsze jak zaprezentowal ostatnio Marcin Dobas i ktoremu zarzucano na forum pewne niezrozumienie do tematu.
    Zycze Wam wiecej profesjonalizmu i zrozumienia czytelników :)