Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Zdjęcia rodzinne a ostrość

• Antossia
    29.08.2017, 10:30 | Zgłoś nadużycie

Witam. Fotografią interesuje się od niedawna stąd byc moze dla niektórych tutaj na forum odpowiedź na moje pytanie moze byc oczywista. Dla mnie jednak nie jest i prosiłabym o pomoc.
    Wczoraj przy okazji spaceru pozowali dla mnie mąż i córka. Mąż wziął córkę "na barana". I tak przy przysłanie 2.5/2.8 ustawialam ostrość to na córkę, to na męża, w końcu tez "gdzieś pośrodku" i za każdym razem tylko jedna twarz była ostra. Czy jest to w ogóle możliwe przy tak otwartej przysłonie zrobić zdjęcie rodzinne gdzie wszyscy będą ostrzy? Zależało mi na ładnie rozmytym tle, stąd te ustawienia. 
    Zdjęcia robiłam Nikonem D3300 , 35mm 1:1.8G.
    Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki:)

• lajdos
    lajdos
    29.08.2017, 21:53|Zgłoś nadużycie

jeżeli mąż i córka będą w tej samej płaszczyżnie ostrości to się da po prostu ich oczy muszą być w tej samej odległości od obiektywu. Oczywiście na głębię ostrości oprócz ogniskowej i przysłony ma też wpływ dystans fotografowanego obiektu od aparatu a na rozmycie tła dystans tła od obiektu.

Tu masz link do symulatora głebi ostrości juz z zadanymi twoimi parametrami, możesz sobie sprawdzić jak różne ustawienia mają wpływ na GO
    http://dofsimulator.net/pl/?x=EFeAsUHbAAAAFkwkAAADgAA

• daszek
    daszek
    04.09.2017, 19:30|Zgłoś nadużycie

Przy przesłonie 2.8 płaszczyzna, w zależności od ogniskowej obiektywu, wynosi ok. od kilku do kilkunastu centymetrów. Przy zdjęciach rodzinnych trudno jest ustawić wszystkie osoby w jednej płaszczyźnie. Do tego dochodzą dzieci, które rzadko kiedy stoją dłużej w jednym miejscu.
    Aby uzyskać zdjęcie ostre dla wszystkich osób na nim się znajdujących należy stosować przesłony rzędu 5,6-7,1 lub więcej (dla N.D3300). Da to odpowiednią głębię ostrości.
    Jeżeli chcesz uzyskać rozmyte tło możesz korzystać z aparatu pełno lub średnioformatowego :) a jeżeli korzystasz z N.D3300 możesz zastosować obiektyw o ogniskowej ok. 200-300mm, wtedy tło powinno zostać rozmyte w stopniu zadowalającym. Oczywiście musisz też odpowiednio od tego tła się oddalić.
    Przy ogniskowe 35mm czyli ok 50 dla kropa i przysłonie 5.6 lub więcej, niestety obawiam się, że nie rozmyjesz tła tak by postaci odpowiednio się odcinały i potrzebna tu będzie ingerencja PSa.

-- 

Zapraszam do odwiedzenia mojej www Fotografia wizerunkowa, zdjęcia wnętrz, fotografia rodzinna

• lajdos
    lajdos
    04.09.2017, 22:18|Zgłoś nadużycie

przy 35mm na cropie i przysłonie f2.8 robiac np plan amerykański czyli fotografując z około 3 metrów od obiektu masz praktycznie 1metr głębi ostrości więc żeby uzyskać dobre rozmycie to kwestia odległości od tła.

• lajdos
    lajdos
    04.09.2017, 22:23|Zgłoś nadużycie

sory nie metr a pół metra :p

• Antossia
    Antossia
    05.09.2017, 07:23|Zgłoś nadużycie

Dziękuję Wam bardzo:)

• Antossia
    Antossia
    05.09.2017, 07:32|Zgłoś nadużycie

lajdos
    przy 35mm na cropie i przysłonie f2.8 robiac np plan amerykański czyli fotografując z około 3 metrów od obiektu masz praktycznie 1metr głębi ostrości więc żeby uzyskać dobre rozmycie to kwestia odległości od tła.

Obawiam się jednak, że z takimi ustawieniami osoby stojące po bokach nie będą juz ostre... próbowałam już wszystkiego.
    Nie pozostaje mi nic innego jak rzeczywiście przymknąć przysłonę a tło poprawić w PS.

• lajdos
    lajdos
    05.09.2017, 14:17|Zgłoś nadużycie

Bo idealna ostrość masz zawsze w punkcie ustawienia ostrości a obszar go przed punktem ostrzenia jest zawsze mniejszy niz za punktem. Czyli jak masz wczesniej opisywana sytuacje z planem amerykanskim to mając 3 osoby obok siebie to ustawiajac ostrość na środkowej masz jakieś 20cm go z przodu i 25 cm z tylu. Musisz tez brac pod uwage że większość szkieł jest bardziej ostre w centrum kadru i mniej na brzegach.