Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Fotografia analogowa

• Hacz
    16.02.2017, 20:06 | Zgłoś nadużycie

Witam,
    z racji, że ostatnio zaobserwowałem niewielki ruch na forum, postanowiłem napisać :)
    ostatnio kupiłem aparat analogowy Nikon F80, podłączyłem Nikkora 35mm f1.8G, zamontowałem kliszę, wybór padł na Rollei Retro 400s.
    No i teraz pytanie, jakie macie wskazówki odnośnie fotografowania?
    Po pierwszym zrobionym zdjęciu, bardzo dziwne uczucie odnośnie braku podglądu zdjęcia, wyszło, czy nie wyszło :)
    na co zwrócić uwagę przy ustawieniach?
    jak fotografować w studio, jak z jedną a jak z dwoma lampami?
    w przypadku zdjęć studyjnych ustawiać ISO 100 czy jeszcze mniej?
    tak naprawdę efekty zobaczę po wywołaniu filmu, ale póki jeszcze kilka klatek mogę zrobić, może coś usprawnię :)
    Następna będzie na pewno rolka w kolorze, jaką polecacie? myślałem o Kodaku Portra 400 lub Fuji Superia X-tra 400.
    Czy zupełny amator w fotografii analogowej poradzi sobie z wywołaniem filmu w domu?

• Terel
    Terel
    16.02.2017, 21:23|Zgłoś nadużycie

Moim zdaniem warto zwrócić uwagę na charakterystykę naświetlania filmu, bo film naświetla się inaczej niż matryca.
    Matryca przy dwukrotnie dłuższym naświetlaniu zarejestruje dwukrotnie więcej światła, bo pixele będą 2x dłużej zbierać informacje. W przypadku filmu sprawa wygląda trochę inaczej, bo zamiast czujników mamy chemię, która reaguje ze światłem.
    Efekt tego jest taki, że film jest sporo ciężej przepalić od matrycy. Dobrze obrazuje to TEN artykuł. Dlatego myślę, że w wątpliwych warunkach lepiej jest przepalić niż niedoświetlić.

Odnośnie samego naświetlania są jeszcze tak legendarne metody jak Sunny 16 Rule (Słoneczna Szesnastka) czy ustawienie korekty -2 EV i punktowy pomiar na najciemniejsze miejsce w kadrze.
    Niekoniecznie trzeba także trzymać zgodność ustawienia ISO w aparacie z zamontowanym filmem. Pierwsza korzyść z tego jest taka, że można sobie ustawić korektę EV poza skalą (np. ustawić ISO 100 przy filmie 200, co efektywnie przesuwa nam wskaźnik EV z -2:2 na -1:3). Poza tym niektóre filmy podobno lepiej wyglądają niedoświetlone/prześwietlone, więc można na cały film sobie rzucić korektę poprzez inne ISO.

To raczej tak odnośnie analogów ogólnie. Nie wiem, ile z tego to jakakolwiek nowość dla Ciebie.
    Odnośnie wywoływania filmów samodzielnie - dobrze jest się psychicznie przygotować, że można po drodze sporo rzeczy zepsuć, więc lepiej też poświęcić na pierwsze wywołania jakieś mniej ambitne rolki.

-- 

Amator i nowicjusz.

• Hacz
    Hacz
    16.02.2017, 21:56|Zgłoś nadużycie

Fotografia analogowa to dla mnie zupełna nowość, pierwszy aparat, pierwszy film. Starałem się czytać sporo na ten temat, żeby nie zepsuć wszystkiego a tylko trochę ;)
    Dlatego staram się robić różne zdjecia w różnych warunkach, a ta klisza wydała mi się ciekawa.
    Czyli teoretycznie w studio powinno wyjść Ok, chociaż bałem się o prześwietlenie zdjecia. Pytanie jak zdjecia w półmroku, na wyższym ISO tzn na poziomie 800, podobno ten film dobrze znosi high ISO. Zobaczymy :)
    Chciałbym następna rolke wykorzystać w studio przy rożnym ustawieniu oświetlenia. Ale wtedy chyba notatnik obowiązkowo, żeby korygować ustawienia do zamierzonego efektu.

• Terel
    Terel
    16.02.2017, 22:07|Zgłoś nadużycie

Chyba nie do końca poprawnie rozumiesz sprawę ISO :-)
    W aparacie cyfrowym wybierasz czułość, z jaką ma zadziałać matryca. Większe ustawione ISO - aparat łapie więcej światła.
    W analogu masz film o określonym z góry ISO. Jeśli zakładasz film Rollei Retro 400s, to on cały czas ma czułość ISO 400. W aparacie możesz jedynie zmienić informację dla światłomierza o włożonym filmie (na wypadek gdyby np. aparat nie potrafił odczytać z rolki).

Przy trybie manualnym dla przykładowych parametrów 1/60 i f/1.8 zdjęcie będzie tak samo naświetlone niezależnie od ustawionego ISO. Może być ISO 100, może być ISO 6400, ale zdjęcie będzie identyczne.
    Zmienią się natomiast wskazania światłomierza oraz dobieranie parametrów w trybach półautomatycznych, bo aparat będzie myślał, że ma mniej/bardziej czuły film.

Czyli, robiąc zdjęcia na filmie ISO 400 ustawionym na ISO 100, tak jakby ustawiłeś mu korektę +2 EV :-)

-- 

Amator i nowicjusz.

• Hacz
    Hacz
    16.02.2017, 23:28|Zgłoś nadużycie

ok, to dla mnie cenna informacja!! dzięki ;)

• Hacz
    Hacz
    21.02.2017, 12:27|Zgłoś nadużycie

a jakie kliszę polecacie? szukam teraz czegoś kolorowego i ze zdjęć przykładowych od wujka Google wiem, ze nie odpowiada mi kolorystyka Fuji.
    dość ciekawie wygląda Kodak Professional Portra 400.

a jakie są Wasze ulubione filmy?

• Hacz
    Hacz
    21.02.2017, 12:40|Zgłoś nadużycie

i jeszcze pytanie gdzie wywołujecie filmy?
    samemu jeszcze nie czuje się na siłach, chce najpierw poznać aparat i pracę na kliszy a dopiero może z czasem i przy tańszych filmach :)

• Terel
    Terel
    21.02.2017, 15:43|Zgłoś nadużycie

Możesz sprawdzić jeszcze Kodaka Gold 200, który jest blisko połowę tańszy od Portry 400, jeśli nie zależy Ci bardzo na zrobieniu zdjęć konkretnie na Portrze. Widziałem skany z Golda u znajomego i mnie się całkiem podobał efekt. Jest jeszcze najtańszy Colorplus 200. Problem z nimi tylko taki że są mniej czułe i w niektórych warunkach może to być problem.

Z czarno-białych ciekawym filmem może być dla Ciebie np. Ilford XP2 Super, jeżeli nie wywołujesz negatywów sam. Jest czarno-biały, ale - robiony w standardowym procesie C41, więc łatwiej będzie znaleźć miejsce, gdzie można go wywołać.

Ja też właściwie zaczynam dopiero zabawę z negatywami i dopiero 2 rolki za mną. Zwykłe filmy z C41 można oddać u prawie każdego fotografa i oni je wysyłają do najbliższego czynnego labu. Z czarno-białymi (zwykłymi a nie C41) jest większy problem u mnie i niestety nie zabieram się za nie, dopóki nie uzbieram na zestaw do wywoływania.

-- 

Amator i nowicjusz.

• marcin wuu
    marcin wuu
    23.02.2017, 17:30|Zgłoś nadużycie

"Większe ustawione ISO - aparat łapie więcej światła."

jezus, maria :O