Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Coś nie tak ze zdjęciami

• ~Damian
    04.01.2017, 14:00 | Zgłoś nadużycie

Witajcie, chciałem się was poradzić co mogę zrobić aby poprawić jakość zdjęć wykonywanych moim aparatem Nikon D3300 z obiektywem TAMRON 18-200 F/3.5-6.3. Zdjęcia w 99% tak jak w przykładach poniżej są takiej samej jakości, czyli nieostre i wg mnie nie do końca wyraźne. Posiadaczem aparatu jestem w sumie od tygodnia, ale poświęciłem mu w tym czasie dużo uwagi i nie udało mi się niczego poprawić.
    Co jeszcze bardziej mnie denerwuje to fakt że podobne zdjęcia wykonane telefonem komórkowym są o niebo lepszej jakości niż te robione lustrzanką do tego przeznaczoną.

Fotografia przykładowa nr1
    Fotografia przykładowa nr2

• Terel
    Terel
    04.01.2017, 17:03|Zgłoś nadużycie

Zdjęć nie widziałem, bo nie używam Dropboxa (forum ma opcję zamieszczania obrazów), więc mogę tylko zgadywać.
    Winny tutaj będzie albo obiektyw, który z natury może być nieostry i mało kontrastowy (co jest częstą dolegliwością w przypadku zoomów wide-tele) a w dodatku możliwe jest jego zużycie, jeśli kupiłeś używany (raczej w przypadku, kiedy ktoś go nie szanował zbytnio i np. spadł na ziemię).
    Winny może być też korpus, w którym nie do końca optymalnie dobrane są parametry obrazu. Np. wyostrzanie czy inna ostrość. Tutaj do sprawdzenia powinny pójść profile obrazów. Nie ma co ostrości ustawiać na maximum, bo mogą wychodzić artefakty na zdjęciach, ale minimum to także nie jest najlepsze ustawienie.

Możesz rzucić okiem w internecie na jakieś sample czy inne zdjęcia testowe tego obiektywu i porównać ze swoimi, czy jest tak samo źle. Wtedy będzie wiadomo, czy coś nie gra, jak powinno.

-- 

Amator i nowicjusz.

• ~Damian
    04.01.2017, 17:20|Zgłoś nadużycie
  • Terel
    Terel
    04.01.2017, 19:58|Zgłoś nadużycie

Spróbuj ustawić aparat stabilnie (jeśli masz statyw - idealnie, ale może być równie dobrze położony na stole), wycelować go w coś na ogniskowej 50 mm, ustawić przysłonę f/8, ale ostrość ustawić manualnie przy pomocy podglądu na ekranie. Aparat będzie nieruchomo, więc ISO można dla lepszej jakości ustawić niskie i wydłużyć czas. Najlepiej czymś doświetlić to, czemu będziesz robił zdjęcie testowe, bo im więcej światła tym lepiej.
    Obiektyw może nie być najostrzejszy, ale ten test pomoże sprawdzić, czy autofocus nie chyba zbytnio, bo takie wrażenie odniosłem z Twoich zdjęć.

-- 

Amator i nowicjusz.

• Hacz
    Hacz
    05.01.2017, 21:09|Zgłoś nadużycie

niestety taki sobie aparat, plus obiektyw niesystemowy o kiepskim świetle plus dodatkowo BF.