Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Fotoblogia.pl - propozycje tematów, Wasze uwagi

• Jakubkazmierczyk
    16.01.2016, 17:04 | Zgłoś nadużycie

Drodzy czytelnicy!
    Zgodnie z Waszymi prośbami, zakładam nowy wątek o nowych propozycjach na akrtykuły i inne materiały, które chcielibyście zobaczyć na łamach Fotoblogii. Wiem, że podobny temat był już jakiś czas temu i wiele z nich wykorzystaliśmy, ale z nowym rokiem, proponuję żebyśmy podyskutowali w nowym wątku!

Mamy sporo pomysłów na różne materiały i nowe cykle, ale chętnie posłuchamy również Waszych głosów. Oczywiście pewnie nie wszystkie uda nam się zrealizować, a realizacja innych zajmie nam trochę czasu, ale każdy głos jest dla nas ważny! Tylko bez hejtu proszę ;).

Mam również dobrą wiadomość - będziemy chcieli mocniej rozruszać nasze forum i my, redaktorzy przyłożymy do niego więcej uwagi. W takim razie czekamy!

• Terel
    Terel
    22.08.2017, 21:32|Zgłoś nadużycie

Problem dzisiaj z ludźmi jest taki, że nie chcą czytać i nie chcą szukać, dlatego tradycyjne, uporządkowane działami forum z wyszukiwarką nie ma już tylu użytkowników.
    Dzisiaj ludzie oczekują, że napiszą gdzieś pytanie, a ktoś odczyta ich myśli, potrzeby i przyszłość i powie, co mają zrobić. Nie mają zamiaru czytać czegokolwiek czy nawet przejrzeć tematów z pierwszej strony działu, nie wspominając o użyciu wyszukiwarki. W zasadzie nawet listy działów nie chce im się czytać, bo wystarczy sobie przypomnieć, ile widzieliście na forach głupich tematów założonych z hasłem "przepraszam jeśli zły dział".
    Forum jest dobrą formą komunikacji dla ludzi, którzy zajmują się czymś konkretnym i się na tym znają... i mają ochotę na siedzenie na forum. Tutaj aktualnie funkcjonuje aktywnie mniej niż dziesięciu użytkowników. Z takich, którzy się na czymś konkretniej znają i potrafią doradzić, jest tak naprawdę tylko @lajdos.
    Kiedyś fotografia była swego rodzaju "wiedzą tajemną" i przyciągała ludzi, którzy mieli coś w sobie z geeków. Teraz jest to na tyle popularne zajęcie, że już chyba ciężko wymagać od ludzi tak specjalistycznych umiejętności jak obsługa forum.
    Forum jest nastawione na archiwizację i łatwe wyszukiwanie informacji. Fotografia w wielu aspektach dzisiaj nie wymaga wracania do tego, co było rok temu. Nowe aparaty, nowy soft, nowe zdjęcia... i archiwizacja schodzi na trzeci plan.

-- 

Amator i nowicjusz.

• neo86
    neo86
    23.08.2017, 16:00|Zgłoś nadużycie

Terel
    Dzisiaj ludzie oczekują, że napiszą gdzieś pytanie, a ktoś odczyta ich myśli, potrzeby i przyszłość i powie, co mają zrobić. Nie mają zamiaru czytać czegokolwiek czy nawet przejrzeć tematów z pierwszej strony działu, nie wspominając o użyciu wyszukiwarki.

Mówiąc wprost pokolenie nierobów, idiotów i leni. Bo ja bym to tak ujął. Nie mam facebooka ale jak z czymś mam problem wchodzę na dane forum o danej tematyce. Najpierw szukam w wyszukiwarce czy dany temat istnieje a jak nie to mądrze zadaję pytanie. Tu prosty poradnik: http://rtfm.killfile.pl/ - i można to przenieść na każdą tematykę.

• lajdos
    lajdos
    23.08.2017, 19:13|Zgłoś nadużycie

nie nazwał bym tego aż tak dosadnie jak neo ale nie zmienia to faktu że obecne pokolenie smartfonów po prostu nie umie i nie chce znajdywac informacji bo prościej jest polegać na innych.

• neo86
    neo86
    20.09.2017, 20:11|Zgłoś nadużycie

UWAGA mam ciekawy temat do artykułu:

image

Adapter który zmienia obiektyw z 1897 roku w obiektyw z AF.

Prośba aby ktoś to fachowo opisał a najlepiej przetestował bo jest to coś niesamowitego. I czy jest wersja dla Fujifilm X?

• lajdos
    lajdos
    21.09.2017, 12:50|Zgłoś nadużycie

Parę lat temu jakiś student z japonii pokazywał jak przerobil obiektyw od samsunga nx na taki adapter. Cieszy fakt że firmy zaczynają podlapywac takie ciekawostki i wprowadzają je w życie. Co do adaptera do fuji nie wiem czy coś takiego sie pojawi bo w przeciwienstwie do sony, fuji raczej nie udostępnia specyfikacji swojego bagnetu i ukladu af.

• neo86
    neo86
    21.09.2017, 16:05|Zgłoś nadużycie

lajdos
    Co do adaptera do fuji nie wiem czy coś takiego sie pojawi bo w przeciwienstwie do sony, fuji raczej nie udostępnia specyfikacji swojego bagnetu i ukladu af.

To znaczy, że w sumie mało wiesz. Widywałem już adaptery z przeniesieniem AF na system Canon i Nikon z bagnetu średniego formatu GFX (w środku jest też soczewka tzw. reduktor ogniskowej) z pełnej klatki Canona/Nikona na całą klatkę Fujifilm GFX. Tylko nie pamiętam firmy tych adapterów. Podobno działają doskonale ze szkłami serii Canon "L" ale nie działają z zamiennikami Sigma/Tamron.

• neo86
    neo86
    21.09.2017, 16:07|Zgłoś nadużycie

Jest jeszcze adapter z średniego formatu na APS-C (jest też dla Fuji) ale oczywiście ostrzenie jest manualne:

image

Fajny gadżet. Można uzyskać jakość średiego formatu ale kadr musi być nieruchomy gdyż polega to potem na sklejaniu zdjęć... z resztą zobacz sobie prezentację wideo.

• lajdos
    lajdos
    22.09.2017, 01:24|Zgłoś nadużycie

To że się pojawiły adaptery z af na fuji gfx to wiem jednak na fuji x do tej pory jeszcze nie spotkalem takiego wynalazku nigdzie a to jednak są dwa różne bagnety i systemy, a co do fotodioxa to po wpadce z adapterem bagnetu f na sony e jakoś z przymrużeniem oka patrzę na ich produkty. :-) tym bardziej że lepsze recenzje jednak zbierają adaptery metabones i sigmy mc-11.

• neo86
    neo86
    22.09.2017, 11:24|Zgłoś nadużycie

Co do adapterów prostych czyli np. z m42 na Fujifilm X (z soczewką redukcyjną) to faktycznie tylko Metabones. No ale oni nie zrobili adaptera na średni format (to co Ci podałem w filmiku). A takie coś kusi.... Tyle, że wolałbym kupować w Polsce niż sprowadzać i potem płacić słone cło.

• neo86
    neo86
    22.09.2017, 11:25|Zgłoś nadużycie

A Sigmy jakoś nie lubię. Chiński szajs.