Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Fotoblogia.pl - propozycje tematów, Wasze uwagi

 • Jakubkazmierczyk
  16.01.2016, 17:04 | Zgłoś nadużycie

  Drodzy czytelnicy!
  Zgodnie z Waszymi prośbami, zakładam nowy wątek o nowych propozycjach na akrtykuły i inne materiały, które chcielibyście zobaczyć na łamach Fotoblogii. Wiem, że podobny temat był już jakiś czas temu i wiele z nich wykorzystaliśmy, ale z nowym rokiem, proponuję żebyśmy podyskutowali w nowym wątku!

  Mamy sporo pomysłów na różne materiały i nowe cykle, ale chętnie posłuchamy również Waszych głosów. Oczywiście pewnie nie wszystkie uda nam się zrealizować, a realizacja innych zajmie nam trochę czasu, ale każdy głos jest dla nas ważny! Tylko bez hejtu proszę ;).

  Mam również dobrą wiadomość - będziemy chcieli mocniej rozruszać nasze forum i my, redaktorzy przyłożymy do niego więcej uwagi. W takim razie czekamy!

 • ~Arekk
  18.02.2016, 07:30|Zgłoś nadużycie

  pit
  Ja poproszę mniej sprzętu a więcej felietonów, wywiadów z fotografami, skąd czerpią inspirację, jak poszukują tematu.

  O fotografii moblinej, ulicznej. Dlaczego i jak. Jak zacząć, jak się przełamać.

  Generalnie mniej sprzętu :)

  Kolego , zakup aparatu kompaktowego będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jak fotografia z telefonu .
  Każdy kompakt przebije ci aparat w smartfonie.
  Co do tematów sprzętu to przecież są ciagle zapytania na forum wiec dobrze zrobić poradniki dla strefy zielonej , bezlustra , apsc i FF w różnym przedziale cenowym. Najlepiej po cztery aparaty z kadej firmy , pózniej w jak padnie pytanie na forum jaki aparat do 2500,5000 czy 8000 zł wystarczy wklejac linki z porównania aparatów czy obiektywow.

  Co do wywiadów to dobry temat bo zamieszczanie tylko zdjęć niewiele daje i obejrzeć można w wielu miejscach .

 • Jakubkazmierczyk

  Przygotowujemy serię zestawień na temat różnych aparatów w różnych półkach cenowych :). A co do wywiadów i galerii to oczywiście będą. Jednak sprzęt też będzie, musi być! :)

 • ~gość1
  19.02.2016, 21:14|Zgłoś nadużycie

  To ja bym poprosił więcej poradników o gimpie, DXO 8 czy capture one i inne tego typu poradniki. Nie każdy chce jechać na pirackim photoshopie a kupowanie tego programu to duży wydatek z punktu widzenia amatora chyba nie do końca sensowny :p

 • dr.kamil
  dr.kamil
  23.02.2016, 11:27|Zgłoś nadużycie

  Od jakiegoś czasu na stronie widać reklamy z domeny wp.pl, które są bardzo agresywne. Męczyłem się z uBlockiem dobre 15minut zanim udało mi się to zablokować. Gdyby reklamy były związane z tematyką strony to pewnie bym to olał ale jakieś środki dla palaczy i wyścigi konne... litości!

 • neo86
  neo86
  29.03.2016, 13:16|Zgłoś nadużycie

  Chciałbym pochwalić MARCINA WATEMBORSKIEGO. Strasznie mi się podoba jego seria artykułów na temat fotografii analogowej. Poproszę o jeszcze więcej! To jest super! Jak to mawiają Wincyj, wincyj, wincyj, wincyj, wincyj, wincyj, wincyj, wincyj, wincyj! :)

  Moja propozycja w kwestii fotografii analogowej to coś czego jak to mawiają Gimby nie znają:
  - Opis starych i tanich aparatów produkcji Polskiej, Czechosłowackiej, ZSRR, DDR ale taki opis a'la recenzja tych nowoczesnych wodotryskowych cyfrówek ;)
  - Poradniki krok po kroku jak wywołać film czarno-biały
  - Poradnik najbardziej klasycznej techniki fotografii szlachetnej czyli mokrej płyty.

  Zapewne wielu z Was zaraz pojedzie hejtem a na co to? A po co to? To przeżytek i inne takie tam. Ja jestem przekonany, że znajdzie się ileś % czytelników którzy chętnie to poczytają.

 • Terel
  Terel
  29.03.2016, 15:40|Zgłoś nadużycie

  neo86
  Moja propozycja w kwestii fotografii analogowej to coś czego jak to mawiają Gimby nie znają:
  - Opis starych i tanich aparatów produkcji Polskiej, Czechosłowackiej, ZSRR, DDR ale taki opis a'la recenzja tych nowoczesnych wodotryskowych cyfrówek ;)
  - Poradniki krok po kroku jak wywołać film czarno-biały
  - Poradnik najbardziej klasycznej techniki fotografii szlachetnej czyli mokrej płyty.

  Myślę, że poradniki to może być jeszcze fajna sprawa, ale recenzje starych aparatów wymagałyby mimo wszystko czasu, a taka baza danych nadawałaby się bardziej na małą, osobną stronę w internecie niż artykuły na blogu.
  Ale sam pomysł takich poradników dot. fotografii analogowej brzmi ciekawie. Gdyby usprawnić przeszukiwanie materiałów na Fotoblogii, to to są rzeczy, które raz by się napisało i by były.

  -- 

  Amator i nowicjusz.

 • Terel
  Terel
  12.05.2016, 14:38|Zgłoś nadużycie

  Nie znalazłem, żeby był gdzieś tutaj kontakt w sprawach technicznych Fotoblogii, więc wrzucę to do uwag:
  coś się popsuło z przekierowaniami na telefonach i nie można dostać się na forum. Działało prawidłowo, a tu nagle wyskakuje albo błąd 404, albo przeglądarka mówi o zbyt dużej liczbie przekierowań i podaje adres: "forum.mobile.mobile.mobile.mobile.mobile.[i tak jeszcze kilkanaście dobrych razy].fotoblogia.pl".
  Opera, Android 5.1.

  -- 

  Amator i nowicjusz.

 • neo86
  neo86
  08.06.2016, 11:09|Zgłoś nadużycie

  https://www.flickr.com/photos/22155693@N04/ - Pięknie pokolorowane zabytkowe zdjęcia. Inspiracja do artykułu o koloryzacji i restauracji zabytkowych zdjęć. To prosta czynność. Ja takie coś w GIMPie robię bez problemów dla znajomych i w rodzinie.

 • ~Gość1
  06.09.2016, 19:18|Zgłoś nadużycie

  Jakub napisał w innym temacie:
  "[...] im mniejszą GO chcesz uzyskać, potrzebujesz większej matrycy. Tu nie ma zmiłuj - f/2.0 na m4/3 będzie wyglądało tak jak f/4 na FF i f/2.8 na APS-C przy zachowaniu ekwiwalentu ogniskowej i tego samego kadru [...]"

  Nie wiem jak inni, ale bardzo chętnie bym zobaczył takie porównanie. Jakie zniekształcenia, rozmycie generują obiektywy przy różnych wielkościach matryc. Myślę że wielu osobom pomogłoby to wybrać aparat, albo chociaż dorzuciło jeden argument "za" lub "przeciw" danemu systemowi.

 • Jakubkazmierczyk
 • neo86
  neo86
  07.09.2016, 00:33|Zgłoś nadużycie


  Ja nie zgodzę się z tym podpunktem "4. Mała głębia ostrości i przykre niespodzianki?" Warto to zaktualizować, że nie tyczy się to obiektywów systemu Fujifilm X.
  Osobiście kupiłem używaną stałkę Fujinon 23mm F1.4 za ok. 2000 zł i zarówno na F1.4 jak na F5.6 i na F16 obraz linii kratek z zeszytu w kratkę jest jednakowo ostra. Tak samo jest w przypadku KITa 18-55 i na F2.8 i na F4.0 jest ostro. To może i się tyczy ale Canonów i Nikonów no i może SONY. A także skundlonych obiektywów pokroju Tamron oraz Sigma na Canona, Nikona, SONY... ale Fujifilm produkuje bardzo dobre szkła szczególnie te z serii XF (bo z XC jest gorzej).

 • neo86
  neo86
  07.09.2016, 00:36|Zgłoś nadużycie

  A o Samyangach, Mitakonach i innych chińskich dziwolągach już nawet nie wspominam... one to dopiero mydlą i trudno trafić na ostrą sztukę (chyba, że tylko u "Cichego" z allegro).

 • Jakubkazmierczyk

  Neo, napisałem bardzo wyraźnie, że trzeba to sprawdzić na własnym sprzęcie. Np. mój Batis 85 też nie wymaga przymykania, ale przecież nie będę robił całej listy obiektywów, które są ostre od pełnego otworu przysłony. Tak, jak wspomniałem - trzeba sprawdzić na swoim sprzęcie. A co do szkieł innych producentów, tu nie ma reguły. Samyangi potrafią być bardzo dobre, np. 50 mm f/1.4 FE jest świetny, szczególnie od f/1.7. Nie ma reguły.

 • ~Gość1
  07.09.2016, 23:09|Zgłoś nadużycie

  Wpis super, ale szkoda że nie porównujecie w nim również właśnie aparatów APS-C typu Fuji X... więc trochę test jest niepełny.