Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Fotoblogia.pl - propozycje tematów, Wasze uwagi

• Jakubkazmierczyk
    16.01.2016, 17:04 | Zgłoś nadużycie

Drodzy czytelnicy!
    Zgodnie z Waszymi prośbami, zakładam nowy wątek o nowych propozycjach na akrtykuły i inne materiały, które chcielibyście zobaczyć na łamach Fotoblogii. Wiem, że podobny temat był już jakiś czas temu i wiele z nich wykorzystaliśmy, ale z nowym rokiem, proponuję żebyśmy podyskutowali w nowym wątku!

Mamy sporo pomysłów na różne materiały i nowe cykle, ale chętnie posłuchamy również Waszych głosów. Oczywiście pewnie nie wszystkie uda nam się zrealizować, a realizacja innych zajmie nam trochę czasu, ale każdy głos jest dla nas ważny! Tylko bez hejtu proszę ;).

Mam również dobrą wiadomość - będziemy chcieli mocniej rozruszać nasze forum i my, redaktorzy przyłożymy do niego więcej uwagi. W takim razie czekamy!

• ~Arekk
    18.02.2016, 07:30|Zgłoś nadużycie

pit
    Ja poproszę mniej sprzętu a więcej felietonów, wywiadów z fotografami, skąd czerpią inspirację, jak poszukują tematu.

O fotografii moblinej, ulicznej. Dlaczego i jak. Jak zacząć, jak się przełamać.

Generalnie mniej sprzętu :)

Kolego , zakup aparatu kompaktowego będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jak fotografia z telefonu .
    Każdy kompakt przebije ci aparat w smartfonie.
    Co do tematów sprzętu to przecież są ciagle zapytania na forum wiec dobrze zrobić poradniki dla strefy zielonej , bezlustra , apsc i FF w różnym przedziale cenowym. Najlepiej po cztery aparaty z kadej firmy , pózniej w jak padnie pytanie na forum jaki aparat do 2500,5000 czy 8000 zł wystarczy wklejac linki z porównania aparatów czy obiektywow.

Co do wywiadów to dobry temat bo zamieszczanie tylko zdjęć niewiele daje i obejrzeć można w wielu miejscach .

• Jakubkazmierczyk

Przygotowujemy serię zestawień na temat różnych aparatów w różnych półkach cenowych :). A co do wywiadów i galerii to oczywiście będą. Jednak sprzęt też będzie, musi być! :)

• ~gość1
    19.02.2016, 21:14|Zgłoś nadużycie

To ja bym poprosił więcej poradników o gimpie, DXO 8 czy capture one i inne tego typu poradniki. Nie każdy chce jechać na pirackim photoshopie a kupowanie tego programu to duży wydatek z punktu widzenia amatora chyba nie do końca sensowny :p

• dr.kamil
    dr.kamil
    23.02.2016, 11:27|Zgłoś nadużycie

Od jakiegoś czasu na stronie widać reklamy z domeny wp.pl, które są bardzo agresywne. Męczyłem się z uBlockiem dobre 15minut zanim udało mi się to zablokować. Gdyby reklamy były związane z tematyką strony to pewnie bym to olał ale jakieś środki dla palaczy i wyścigi konne... litości!

• neo86
    neo86
    29.03.2016, 13:16|Zgłoś nadużycie

Chciałbym pochwalić MARCINA WATEMBORSKIEGO. Strasznie mi się podoba jego seria artykułów na temat fotografii analogowej. Poproszę o jeszcze więcej! To jest super! Jak to mawiają Wincyj, wincyj, wincyj, wincyj, wincyj, wincyj, wincyj, wincyj, wincyj! :)

Moja propozycja w kwestii fotografii analogowej to coś czego jak to mawiają Gimby nie znają:
    - Opis starych i tanich aparatów produkcji Polskiej, Czechosłowackiej, ZSRR, DDR ale taki opis a'la recenzja tych nowoczesnych wodotryskowych cyfrówek ;)
    - Poradniki krok po kroku jak wywołać film czarno-biały
    - Poradnik najbardziej klasycznej techniki fotografii szlachetnej czyli mokrej płyty.

Zapewne wielu z Was zaraz pojedzie hejtem a na co to? A po co to? To przeżytek i inne takie tam. Ja jestem przekonany, że znajdzie się ileś % czytelników którzy chętnie to poczytają.

• Terel
    Terel
    29.03.2016, 15:40|Zgłoś nadużycie

neo86
    Moja propozycja w kwestii fotografii analogowej to coś czego jak to mawiają Gimby nie znają:
    - Opis starych i tanich aparatów produkcji Polskiej, Czechosłowackiej, ZSRR, DDR ale taki opis a'la recenzja tych nowoczesnych wodotryskowych cyfrówek ;)
    - Poradniki krok po kroku jak wywołać film czarno-biały
    - Poradnik najbardziej klasycznej techniki fotografii szlachetnej czyli mokrej płyty.

Myślę, że poradniki to może być jeszcze fajna sprawa, ale recenzje starych aparatów wymagałyby mimo wszystko czasu, a taka baza danych nadawałaby się bardziej na małą, osobną stronę w internecie niż artykuły na blogu.
    Ale sam pomysł takich poradników dot. fotografii analogowej brzmi ciekawie. Gdyby usprawnić przeszukiwanie materiałów na Fotoblogii, to to są rzeczy, które raz by się napisało i by były.

-- 

Amator i nowicjusz.

• Terel
    Terel
    12.05.2016, 14:38|Zgłoś nadużycie

Nie znalazłem, żeby był gdzieś tutaj kontakt w sprawach technicznych Fotoblogii, więc wrzucę to do uwag:
    coś się popsuło z przekierowaniami na telefonach i nie można dostać się na forum. Działało prawidłowo, a tu nagle wyskakuje albo błąd 404, albo przeglądarka mówi o zbyt dużej liczbie przekierowań i podaje adres: "forum.mobile.mobile.mobile.mobile.mobile.[i tak jeszcze kilkanaście dobrych razy].fotoblogia.pl".
    Opera, Android 5.1.

-- 

Amator i nowicjusz.

• neo86
    neo86
    08.06.2016, 11:09|Zgłoś nadużycie

https://www.flickr.com/photos/22155693@N04/ - Pięknie pokolorowane zabytkowe zdjęcia. Inspiracja do artykułu o koloryzacji i restauracji zabytkowych zdjęć. To prosta czynność. Ja takie coś w GIMPie robię bez problemów dla znajomych i w rodzinie.

• ~Gość1
    06.09.2016, 19:18|Zgłoś nadużycie

Jakub napisał w innym temacie:
    "[...] im mniejszą GO chcesz uzyskać, potrzebujesz większej matrycy. Tu nie ma zmiłuj - f/2.0 na m4/3 będzie wyglądało tak jak f/4 na FF i f/2.8 na APS-C przy zachowaniu ekwiwalentu ogniskowej i tego samego kadru [...]"

Nie wiem jak inni, ale bardzo chętnie bym zobaczył takie porównanie. Jakie zniekształcenia, rozmycie generują obiektywy przy różnych wielkościach matryc. Myślę że wielu osobom pomogłoby to wybrać aparat, albo chociaż dorzuciło jeden argument "za" lub "przeciw" danemu systemowi.

• Jakubkazmierczyk
  • neo86
    neo86
    07.09.2016, 00:33|Zgłoś nadużycie

Ja nie zgodzę się z tym podpunktem "4. Mała głębia ostrości i przykre niespodzianki?" Warto to zaktualizować, że nie tyczy się to obiektywów systemu Fujifilm X.
    Osobiście kupiłem używaną stałkę Fujinon 23mm F1.4 za ok. 2000 zł i zarówno na F1.4 jak na F5.6 i na F16 obraz linii kratek z zeszytu w kratkę jest jednakowo ostra. Tak samo jest w przypadku KITa 18-55 i na F2.8 i na F4.0 jest ostro. To może i się tyczy ale Canonów i Nikonów no i może SONY. A także skundlonych obiektywów pokroju Tamron oraz Sigma na Canona, Nikona, SONY... ale Fujifilm produkuje bardzo dobre szkła szczególnie te z serii XF (bo z XC jest gorzej).

• neo86
    neo86
    07.09.2016, 00:36|Zgłoś nadużycie

A o Samyangach, Mitakonach i innych chińskich dziwolągach już nawet nie wspominam... one to dopiero mydlą i trudno trafić na ostrą sztukę (chyba, że tylko u "Cichego" z allegro).

• Jakubkazmierczyk

Neo, napisałem bardzo wyraźnie, że trzeba to sprawdzić na własnym sprzęcie. Np. mój Batis 85 też nie wymaga przymykania, ale przecież nie będę robił całej listy obiektywów, które są ostre od pełnego otworu przysłony. Tak, jak wspomniałem - trzeba sprawdzić na swoim sprzęcie. A co do szkieł innych producentów, tu nie ma reguły. Samyangi potrafią być bardzo dobre, np. 50 mm f/1.4 FE jest świetny, szczególnie od f/1.7. Nie ma reguły.

• ~Gość1
    07.09.2016, 23:09|Zgłoś nadużycie

Wpis super, ale szkoda że nie porównujecie w nim również właśnie aparatów APS-C typu Fuji X... więc trochę test jest niepełny.

• neo86
    neo86
    05.08.2017, 10:55|Zgłoś nadużycie

Ogarnijcie wreszcie te forum!!!! Tylko jakieś azjatyckie znaczki na nim widzę. Burdel na forum = burdel w pseudoredakcji.

• lajdos
    lajdos
    07.08.2017, 04:59|Zgłoś nadużycie

Neo to forum umarło tak dla jego użytkowników jak i redaktorów strony. Generalne większość osób szukających odpowiedzi na swoje problemy obecnie prędzej znajdzie grupę tematyczna na fb niż jakieś tam forum. I może to by było dla fotoblogi lepszym rozwiązaniem na utrzymywanie kontaktu ze swoimi czytelnikami.

• neo86
    neo86
    20.08.2017, 18:40|Zgłoś nadużycie

Szanująca się redakcja podchodząca do swej pracy profesjonalnie wspiera "stare formaty pomocy" czyli forum i inne takie. Prosty przykład z fanami systemu Debian. Istnieją dwa prężnie działające fora dyskusyjne (debian.pl oraz dug.net.pl) a nawet u nich działa pomoc 24/h na niby archaicznym IRCu! Na co komu Zasrajbook? A fotoblogia no cóż daleko im do profesjonalizmu. Bo nie każdy używa zsrajbooka.

Poza tym Zasrajbooka (Facebooka) nie uruchomisz na kalkulatorze a IRCa tak! :-P

Tu przykład: https://www.cemetech.net/img/projects/gcn/ircbridge.jpg

I nawet w pracy w biurze uzyskasz szybko pomoc techniczną od profesjonalnych redaktorów debiana o czym na fotoblogii można zapomnieć :-P

• Terel
    Terel
    20.08.2017, 20:39|Zgłoś nadużycie

A ja bym proponował utworzenie fotoblogiowych grup na Facebooku. Tylko może, żeby nie zrobiło się monotematycznie, dwóch: jedna poświęcona sprzętowi i druga - fotografii. Wszyscy wiemy, że sprzęt zdominowałby tematykę, gdyby utworzona była tylko jedna grupa. A tak byłaby grupa dla ludzi, szukających porady odnośnie aparatu/obiektywu tudzież chcących pochwalić się, jakiego to performance'u oni w tych aparatach nie mają. Byłoby też gdzie zapytać o jakieś analogi czy filmy. Druga grupa mogłaby być poświęcona stricte fotografii, żeby można było dostać jakąś krytykę i rady odnośnie zdjęć.

Nie żebym uważał to za jakieś pójście z duchem czasu, ale myślę, że byłaby to o wiele bardziej żywa forma komunikacji niż aktualnie funkcjonujące forum. Bądźmy szczerzy, aktualnie zagląda tutaj regularnie kilka osób na krzyż.

-- 

Amator i nowicjusz.

• neo86
    neo86
    21.08.2017, 02:08|Zgłoś nadużycie

Terel
    Nie żebym uważał to za jakieś pójście z duchem czasu, ale myślę, że byłaby to o wiele bardziej żywa forma komunikacji niż aktualnie funkcjonujące forum.

Nie pitol tylko ogarnij pomóż ożywić te forum. Ty masz gadane! Nie każdy używa FB. Za to każdy by chciał coś poczytać i coś pohejtować... Gdybyś razem z Lajdosem napadł na niby redakcję to może by to dało efekt. Macie silniejszą siłę perswazji.

• lajdos
    lajdos
    22.08.2017, 01:26|Zgłoś nadużycie

Po co napadac na redakcję ja akurat zgadzam się z terelem grupa na fb przy obecnych trendach komunikacji w internetach jest rozwiazaniem logicznym forum nie jest bytem wymarły dlatego że redakcja się mało stara(chociaż po części brak zainteresowania ze strony redaktorów jest zauważalny) tylko dlatego że obecnie fb jest pierwszym miejscem gdzie duża część ludzi szuka pomocy a powód jest banalny ludzie częściej obecnie przeglądają internet na tabletach i telefonach a dla pokolenia smarkfona latwiej jest kliknąć w ikonkę fb niż w przeglądarkę www i potem wpisanie adresu strony / forum. Niestety albo i z perspaktywy fotografa stety obecnie społeczeństwo cofa się do ery piktogramow więc forum na którym jest mało obrazków a za dużo do przeczytania tekstu dla dużej części odbiorców staje się mało atrakcyjne. Klu jest takie że niestety społeczeństwo staje się tak leniwe że duża część nawet nie próbuje znaleźć rozwiazania problemu samodzielnie a druga jest taka że na fb są po prostu powiadomienia i przy dużej grupie odpowiedzi otrzymuje się jak na czacie nieraz w kilkanascie sekund a nie jak w przypadku forum minut bądź godzin albo i dni. Inna problematyką fotoblogii jest to co dotyka ogólnie prasy czyli to że ludzie szukają wyspecjalizowanej zawartości do puki kuba systematycznie publikował tutoriale wszelkiej maści była dyskusja teraz część redaktorów ogranicza się do powielania artykułów innych redakcji krajowych i zagranicznych skupiając się na tematyce bardziej rozrywkowej i nakierowanej bardziej na zysk i reklamę niż na edukację. Generalnie fotoblogia sama w sobie staje się po prostu nijaka i mniej atrakcyjna bo jest coraz mniej kontentu na ktorym tak naprawdę większości czytelnikow zależało czyli testow i tutoriali. A za to coraz wiecej powielonych plotek. Niestety zaczyna brakować ogólnie pomysłu i dywersyfikacji zasobów. Niestety zaraz któryś z redaktorow zaraz z pewnością się obudzi i powie ze fotoblogia ma swietne statystki tyle tylko ze statystyki i wejscie przypadkowe danej osoby na minutę to nie to samo co wierny i udzielający sie czytelnik a odnoszę wrażenie że tych z koleji mocno ubyło bo redakcja nie tworzy dla nich zawartości o która prosili.