Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Fotoblogia.pl - propozycje tematów, Wasze uwagi

• Jakubkazmierczyk
    16.01.2016, 17:04 | Zgłoś nadużycie

Drodzy czytelnicy!
    Zgodnie z Waszymi prośbami, zakładam nowy wątek o nowych propozycjach na akrtykuły i inne materiały, które chcielibyście zobaczyć na łamach Fotoblogii. Wiem, że podobny temat był już jakiś czas temu i wiele z nich wykorzystaliśmy, ale z nowym rokiem, proponuję żebyśmy podyskutowali w nowym wątku!

Mamy sporo pomysłów na różne materiały i nowe cykle, ale chętnie posłuchamy również Waszych głosów. Oczywiście pewnie nie wszystkie uda nam się zrealizować, a realizacja innych zajmie nam trochę czasu, ale każdy głos jest dla nas ważny! Tylko bez hejtu proszę ;).

Mam również dobrą wiadomość - będziemy chcieli mocniej rozruszać nasze forum i my, redaktorzy przyłożymy do niego więcej uwagi. W takim razie czekamy!

• neo86
    neo86
    16.01.2016, 19:23|Zgłoś nadużycie

Mnie ostatnio interesuje:
    1) Wszystko co dotyczy Fujifilm
    2) Ciekawe aplikacje (najlepiej darmowe) na Androida (do zdjęć).
    3) DIY fotograficzne (jak choćby inspiracja z tym 136 letnim obiektywem).

Powiesz, że przeżytek i martwe to ale mnie nadal interesuje fotografia analogowa. Może jakieś poradniki ciemni analogowej? Testy różnych zapomnianych analogowych sprzętów. Dużo ich w sieci ale ciekawe co Wy wymyślicie?

Moja propozycja na pierwszy analogowy temat "Aparaty połówkowe (tzw. half-frame)". Czyli aparaty dla lubiących robić duże ilości zdjęć. Taki typ aparatu umożliwia wykonanie na 36 klatkowej kliszy 72 zdjęć. Z użyciem dobrego skanera fotograficznego (przynajmniej Epson V600) fotki połówkowe w BW (np. na tanich negatywach Fomapan) wychodzą tanio a realistycznie nie tak sztucznie jak nakładany filtr w programie graficznym na zdjęcie z aparatu cyfrowego udającego analog.

• Jakubkazmierczyk

Fotografia analogowa jest rzeczywiście ciekawa, choć w tym momencie mocno zmarginalizowana, szczególnie jeśli mówimy o aparatach połówkowych. Niemniej jednak pomysł jest ciekawy! Z tego, co wiem to Marcin Watemborski, który również będzie udzielał się na forum, fotografuje trochę analogami :).

Co do DIY, planuję serię krótkich poradników, gdzie będziemy wykonywać ciekawe zdjęcie w bardzo prosty sposób z krótkim opisem i zdjęciami zza kulis, jak powstało finalne zdjęcie. Do tego mamy już stary obiektyw 85/2 na m39, który chcę porównać z Zeissem Batis w różnych sytuacjach.

Pomysły zapisane!

• neo86
    neo86
    16.01.2016, 22:43|Zgłoś nadużycie

Jeszcze mi się tak wspomniało. Odnośnie fotografii analogowej (szlachetnej) moglibyście opisać krok po kroku od przygotowania chemii poprzez przygotowanie tafli szkła do uzyskania finalnego efektu w fotografii wielkoformatowej przy użyciu techniki mokrego koloidu.

Tu ładny przykład kiedyś podaliście: http://fotobzik.fotoblogia.pl/7254,dorota-dawidowicz-sfotografowala-dziecinstwo-w-srebrowej-technice-mokrego-koloidu

Ale miło by było gdybyście Wy opisali jak dla kompletnie zielonego kurs takiej techniki. No chyba, że wymiękacie? Rzucam Wam wyzwanie! ;)

Mogę się założyć (nie wiem o co?), że znajdzie się wielu chętnych by poznać tą technikę od Was niż mozolnie szukać tego w sieci i poradników z tym związanych.

• lajdos
    lajdos
    17.01.2016, 10:40|Zgłoś nadużycie

Zaczne od tego co już pisałem
    1. Poprawcie dział z poradnikami na stronie, pogrupujcie je w odpowiednie działy i cykle.
    2. Mogli byście zmienić trochę forum dodać np opcję zamykania tematu by ludzie nie odświeżali skończonych wątków z przed paru lat.
    3. Przydało by się więcej testów akcesoriów fotograficznych, toreb, adapterow,lamp.
    4. Jakiś cykl z testami analogowych i manualnych szkieł, może jakiś podstawowy poradnik z ich obsługi dla laika.
    5. Podoba mi się nowy cykl o fotografowaniu w praktyce ale wydaje mi się że dodatkowa fotorelacja była by dobrym pomysłem i uzupelnieniem filmu.
    Jak coś mi jeszcze wpadnie do głowy na pewno napisze :-)

• ~bruno
    17.01.2016, 19:12|Zgłoś nadużycie

Nie żartuj Jakubkazmierczyk
    gdzie te odpowiedzi ???

Choćby ostatnio :
    Propozycja do Fotoblogii :)
    I jest tam lista to co sami zaproponowaliście i czytelników zwyczajowo już olaliście :)
    Pamiętasz jak wiele osób pytało o krajobraz ?
    I nie było żadnego porządnego poradnika :)

Wiec po co się powtarzać ? bierzcie się do roboty i przeglądajcie stare posty i na bieżąco odpowiadajcie , choć pewnie duża cześć już nie powróc tutaji bo przez kilka lat nie doczekała się odpowiedzi :)

http://forum.fotoblogia.pl/porady-fotograficzne-inspiracje/359538,propozycja-do-fotoblogii

Czy o najnowszej propozycji również zapomnieliście a możne nie odpowiada wam ? to wcale nie jest hejt , tylko nie rozumie waszego działania , dlaczego nie podpiąłeś się pod watek który był dopiero co założony ? czy pomysły wcześniejsze należy uznać za bezcelowe ?
    Może kłócą się z waszymi produktami które maja być reklamowane od nowego roku ?

• lajdos
    lajdos
    17.01.2016, 20:12|Zgłoś nadużycie

Bruno spokojnie, kuba pisał że utworzy świeży wątek z propozycjami tematów i zmian. Fotoblogia to nie wyborcza że ma 200 redaktorów którzy obskoczą każdy temat od ręki, a oprócz poradników muszą obskakiwac nowości sprzetowe, inspiracje i jakieś inne doniesienia nie wspominając o pozyskiwaniu sponsorów i reklamodawców na prowadzenie działalności i realizacji prywatnych zleceń. Każdy pomysł zapewne muszą omówić i dobrze zaplanować by widz i czytelnik dostał coś sensownego. Mam nadzieję że uda im się ludzi zaskoczyć w tym roku tak jak nikon premierą d500 :-)

• Jakubkazmierczyk

Bruno, o krajobrazie było - zarówno o jego robieniu, jak i obróbce. Musiałeś ich nie znaleźć. Co do poprzedniego wątku - wolę założyć nowy, żeby zawierał świeże tematy. Co do czytelników - na prawdę nie możemy narzekać na ich liczbę, ale zależy nam na tym, żeby robić jeszcze więcej przydatnych materiałów. W kwestii przytoczonego wątku - odpowiedziałem na wątpliwości i tak jak wspomniałem na początku tego wątku - nie wszystkie pomysły i prośby da się zrealizować, a niektóre sugestie są bardzo jednostkowe i wszystkim nie dogodzimy w 100% - z tym też trzeba się liczyć. A co do reklamowania produktów - reklamy na pewno będą i tego nie przeskoczymy. Tak, jak prosiłem - to nie wątek na wylewanie żali, tylko efektywne zbieranie pomysłów i sugestii :).

Lajdos:
    1. O pogrupowaniu itd., już rozmawialiśmy w redakcji, musimy wymyślić mądry sposób i to usystematyzować, jak najbardziej się zgadzam. Mam nadzieję, że niebawem uda się to wdrożyć. To generalnie sporo roboty dla IT, żeby stworzyć odpowiednie algorytmy porządkowania.

2. Teraz jestem moderatorem, więc będę dbał o porządek, zamykanie tematów i kasowanie niepotrzebnych postów.

3. Będą też testy akcesoriów. U nas priorytety zawsze dostają aparaty i obiektywy, ale akcesoria też będą :).

4. Tak, jak wspomniałem - stare 85/2 czeka na starcie z batisem 85/1.8 :). Mam też w planach poradnik o pokazaniu zalet bezlusterkowców w fotografowaniu manualnymi szkłami.

5. Obecnie mamy pomysł na trochę poradników nt. robienia zdjęć prostym sposobem, często w domu. Do tego będzie backstage itd, żeby można było zerknąć jak powstały :).

• lajdos
    lajdos
    17.01.2016, 21:15|Zgłoś nadużycie

Kuba trochę szkoda że zaczynacie porównanie od 85mm, mogli byście rozpocząć od najbardziej powszechnej i najtańszej ogniskowej czyli od 50mm :-)

• lajdos
    lajdos
    17.01.2016, 21:17|Zgłoś nadużycie

A jak juz testujecie 85mm proponował bym dołożyć heliosa 85mm do testów :-)

• neo86
    neo86
    17.01.2016, 21:45|Zgłoś nadużycie

Drobna sugestia... Potestujcie sobie obiektywy:
    - Cyclop 85mm F1.5
    - Zenit IR 100mm F1.5
    są to obiektywy na bagnet m42 pochodzące od starych Radzieckich noktowizorów. Noktowizory jako noktowizory kiepskie były (za słabe światło podczerwieni bo zasilane tylko jedną baterią 9V) ale optykę miały boską! Wykręcone z noktowizora a przykręcone do lustrzanki/bezlusterkowca przez adapter do m42 wymiatają! Równie warte uwagi co Helios 85mm F1.5 oraz Jupiter 85mm F2.0 bo dają podobny "swirly" bokeh.

• Jakubkazmierczyk

Bruno, tak jak wspomniałem - to nie wątek "gorzkie żale". Kasuję tego typu posty.

• Jakubkazmierczyk

Neo, na razie na stanie mamy dwa obiektywy 85, o których pisałem - stąd ich wybór :). Zobaczymy jak pójdzie i nie wykluczamy kolejnych materiałów. Będziemy musieli też pomyśleć skąd zdobyć te obiektywy, może sami czytelnicy pomogą? W każdym razie ogólnie temat jest wpisany.

• lajdos
    lajdos
    18.01.2016, 01:59|Zgłoś nadużycie

Kuba może zaproponowali byście jakąś współpracę przy cyklu o manualnych szkłach Palecwnosie Camera Works :-)

• neo86
    neo86
    18.01.2016, 16:50|Zgłoś nadużycie

Jakubkazmierczyk
    Neo, na razie na stanie mamy dwa obiektywy 85, o których pisałem - stąd ich wybór :). Zobaczymy jak pójdzie i nie wykluczamy kolejnych materiałów. Będziemy musieli też pomyśleć skąd zdobyć te obiektywy, może sami czytelnicy pomogą?

Proszę bardzo:

ZENIT IR 100mm F1.5: http://allegro.pl/zenit-ir-100-1-5-i5931385493.html

Noktowizor i wraz z nim obiektyw Cyclop 85mm F1.5:
    - http://allegro.pl/noktowizor-i-podswietlacz-cyclop-i5928909707.html
    - http://allegro.pl/noktowizor-cyclop-h3t-1-nzt-1-i5931169387.html

O ile faktycznie ZENIT IR 100mm F1.5 niezbyt często się pojawia to Cyclop jest bardzo powszechny. Oba dają artystyczny bokeh.
    I nie macie wymówki, że nie ma skąd wziąść... :-P

• neo86
    neo86
    18.01.2016, 16:52|Zgłoś nadużycie

Warty uwagi jest też 100mm Meyer Optik Gorlitz Trioplan F2.8 ma bardzo interesujący bokeh.

http://allegro.pl/obiektyw-meyer-optik-gorlitz-trioplan-2-8-100-m42-i5914946359.html

• neo86
    neo86
    18.01.2016, 16:55|Zgłoś nadużycie
  • neo86
    neo86
    18.01.2016, 16:59|Zgłoś nadużycie

http://allegro.pl/noktowizor-i-podswietlacz-cyclop-i5928909707.html - Sorry tu jeszcze lepiej bo wersja jeszcze lepsza Cyclop 85mm F1.2 !!!

• lajdos
    lajdos
    18.01.2016, 17:44|Zgłoś nadużycie

Neo szczerze wątpię żeby redakcja kupiła szkła, a raczej sprzedający z allegro im ich nie wypożyczy do testow, no chyba że któryś z redaktorów się skusi by coś wziąść dla siebie.

• neo86
    neo86
    18.01.2016, 18:14|Zgłoś nadużycie

Redakcja? A nie czasem niedzielni blogerzy? Bo z tego co zauważyłem to nie jest to typowa redakcja (agencja prasowa) a zrzeszeni fotografowie zawodowi prowadzący bloga. Chcą pomocy to wysyłam linki bo potem mówią, że szukali i nigdzie nie ma tego i tametego... :-P

Prywatnie powiem, że są to świetne obiektywy. Miałem z nimi do czynienia i sam mam zamiar sobie takiego Zenita IR lub Cyclopa sprawić. Trioplana nie muszę bo przerobiłem Heliosa 44-2 58mm F2.0 co daje taki sam obraz co Trioplan z tą różnicą, że Helios po wymianie soczewek (modyfikacji aka Trioplan) nie ostrzy na nieskończoność tylko do pewnego dystansu kilkunastu metrów.

• lajdos
    lajdos
    18.01.2016, 18:37|Zgłoś nadużycie

Neo to zjedz na sam dół strony i sprawdź kto jest redaktorem a kto niedzielnym blogerem, jak ktoś jest zawodowym fotografem to nie może być redaktorem?