Pomysł na dobre PORTFOLIO

+ rozpocznij nowy wątek
  • Sid36
    05.08.2012, 18:23 | Zgłoś nadużycie

Witam serdecznie.
    Od dłuższego czasu zastanawiam się nad tym, jak powinno wyglądać naprawdę dobre portfolio fotograficzne. Z mojej strony to wygląda w sposób następujący: najbardziej interesuje mnie fotografia uliczna, dokument i reportaż, ewentualnie zdjęcia portretowe.. i nie mam żadnego pomysłu, żeby to wszystko pokatalogować. Przejrzałem naprawdę wiele stron różnych fotografów, chcąc podpatrzeć jak oni rozwiązali ten problem, jednak wciąż nie wpadłem na nic dobrego. Dlaczego tak się dzieje - otóż tak, w przypadku fotografii portretowej i ulicznej, publikowane zdjęcia są zazwyczaj zbiorem najlepszych zdjęć jakie posiadamy, prawda ? I to możemy poukładać różnie, czy to "czarno-białe", "kolorowe", "mężczyźni", "kobiety" i tak dalej i tak dalej.. Podobnie w przypadku zdjęć ulicznych, wybieramy zdjęcia najlepsze i je trochę losowo wrzucamy na stronę. Będzie to najlepszy zbiór zebrany z naszych zdjęć, gdzie takie rzeczy jak jakaś chronologia, ciąg wydarzeń, czy też nawet sama historia schodzą trochę na plan dalszy. Inną kwestią jest fotografia reportażu i dokument, gdzie w zasadzie przygotowujemy kilka-kilkanaście-kilkadziesiąt zdjęć pod jedno wydarzenie, czy jakiś projekt dokumentu. Potencjalnie, robiąc taki reportaż również mamy do czynienia ze zdjęciami słabymi, które odrzucamy, dobrymi, które selekcjonujemy i bardzo dobre, które stanowią taką perełkę (coś jak zdjęcie z reportażu Tomka Lazara które wygrało Word Press Photo). No i właśnie na tym się trochę dławię, bo zależy mi na tym, żeby moje portfolio było z jednej strony proste i ktoś kto by je oglądał nie zaczął się w nim gubić (choćby z powodu ilości zakładek i ilości zdjęć), z drugiej strony chcę, żeby było z pomysłem poukładane, tzn żeby portrety były pokatalagowane po jakichś wspólnych mianownikach (np jak zbiór zdjęć Lee Jeffriesa z bezdomnymi), zdjęcia streetowe tak samo, czyli poukładane pod jednym szyldem (np. jak świetne zdjęcia Julien Coquentin'a na jego stronie) i też niezbyt chcę mieszać to w taki sposób "Street" -> "Portrety" i wrzucam portrety ludzi z ulicy, kolejna zakładka "Street" -> "Metro" i wrzucam zdjęcia z metra, nie nie - raczej chodzi mi o to by w jednym katalogu był bardziej miszmasz zdjęć, które mimo wszystko opowiadają jakąś historię, zdjęcia mają coś ze sobą wspólnego, niezależnie czy w jednym katalogu byłyby portrety, architektura itp. Nie wiem też jak rozwiązać reportaż - czy wrzucić dajmy na to 15 dobrych w tym 3 bardzo dobre zdjęcia z jednego reportażu, czy wrzucić tylko te 3 dobre zdjęcia, natomiast cały reportaż umieścić na photoblogu, a portfolio potraktować jako wizytówkę, czyli same najlepsze zdjęcia? Myślałem o takiej opcji co tu napisałem, ale ma to swoje wady: po pierwsze, reportaże będą mieszały się gdzieś między stronami photobloga i odnalezienie ich może być stosunkowo trudne i męczące, a po drugie nie sposób zrobić portfolio fotograficzne z reportażem i wrzucać po kilka zdjęć, choć fotograf Aleksander Bochenek poszedł w tym kierunku i wyszło mu to naprawdę dobrze. Zdaję sobie sprawę z tego, że mój post może być trochę (trochę bardzo) chaotyczny, nie mniej może Wy przedstawicie własne pomysły na dobre portfolio i jakbyście Wy je zrobili, gdybyście zajmowali się przede wszystkim reportażem, dokumentem i fotografią uliczną ? Czy publikować zbiór samych najlepszych zdjęć, mimo tego, że mogą one rozwalić opowiadaną historię, czy jednak zdecydować się na umieszczenie całych reportaży ? Ponadto, czy z drugiej strony działalibyście coś na photoblogu i tam wrzucali zdjęcia dobre i najlepsze, a na portfolio tylko najlepsze ? Z góry dzięki za podpowiedzi i ogromnie przepraszam za panujący tu chaos.. starałem się jak najlepiej zobrazować, o co mi chodzi...

• mwatracz
    mwatracz
    06.08.2012, 01:56|Zgłoś nadużycie

Zamierzałem iść spać, ale poruszę jeszcze jedną (przynajmniej póki co ;p ) kwestię z Twojej wypowiedzi.

Mianowicie problem wielkie portfolio vs strona wizytówka + photoblog.

Wg mnie wrzucanie do portfolio wielu przeciętnych prac i kilku dobrych mija się z celem. Masz zachęcić i zaciekawić odbiorcę/klienta a nie znużyć.
    Najlepszym rozwiązaniem (jeśli chodzi o jakieś sesje np. portretowe; duży reportaż teraz pomijam, bo tworzy całość i jest osobnym problemem) to jest wrzucenie kilku zdjęć do portfolio, natomiast pozostałe wrzucić do postu na blogu (pod zdjęciem lub klikając na zdjęcie umieścić odnośnik).
    W tym poście możesz opisać dlaczego zrobiłeś tak a nie inaczej, co było inspiracją, jak odnosisz się do tego problemu (to bardziej jeśli chodzi o reportaż), dorzucić jakieś technikalia i backstage (albo nawet zwykły schemat oświetleniowy zrobiony w Paincie lub wygenerowany przykładowo na Strobox lub Sylights).

Poza tym photoblog jest pozytywnym rozwiązaniem ze względu na SEO (optymalizacja pod kątem wyszukiwarek), pod warunkiem podpięcia go pod główną domeną, czyli np. piotrkujko.pl/blog lub wersja ze subdomeną: blog.piortkujko.pl. Chodzi tutaj o wpływ na indeksowanie strony wykonywane przez tzw. roboty wyszukiwarek.
    Może się czepiam, bo jestem z wykształcenia informatykiem, ale jako freelancer powinieneś takie rzeczy wiedzieć żeby przetrwać. :P Jak coś to pytać.
    W każdym bądź razie w Twoim przypadku możesz zaimportować swój photoblog z blogspotu i bez większych problemów wrzucić go na swój serwer. A na blogspocie zawsze możesz zostawić go jako kopię lub coś w tym stylu. Co do jego obecnego tytułu to może niektórych potencjalnych klientów zniechęcić :p

To na razie tyle. Resztę chaosu ogarnę innym razem.

• Sid36
    Sid36
    07.08.2012, 01:50|Zgłoś nadużycie

Tak też myślałem, nie mniej niezbyt wiem jak zrobić dobre portfolio reportażowe. O ile portret faktycznie można zrobić w ten sposób, z reportażem jest trochę inna przygoda. Oczywiście nie zakładam, że wykonam to teraz, bo jednak tych reportaży musi nazbierać się więcej, ja sam muszę się i bardziej wgryźć w temat i nabyć większego doświadczenia. Zastanawiam się nad kwestią co lepsze, czy najlepsze zdjęcia reportaży, czy całe reportaże - które równie dobrze mogę publikować na photoblogu. Odnośnie photobloga - niezbyt wiem jak takowy photoblog pod domenę podpiąć :) Co do nazwy.. tak, zmiana byłaby lepsza... :)