Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Fotografia ślubna i weselna

• ~Jakub
    03.02.2014, 23:22 | Zgłoś nadużycie

Witam. :) Z góry przepraszam jeśli taki wątek znajduje się już na forum, aczkolwiek nie znalazłem podobnego. Chciałbym dzisiaj prosić o rady odnośnie fotografii ślubnej i weselnej. Zostałem ostatnio poproszony o fotografowanie ślubu i wesela brata mojej znajomej. Generalnie chodzi o to, że para młoda nie chce wynajmować profesjonalnego fotografa, a na podstawie zdjęć mojego autorstwa, które widzieli chcą prosić mnie o uwiecznienie ich uroczystości. Nigdy nie robiłem zdjęć na weselu, ani ślubie, nie mam też profesjonalnego sprzętu (Nikon D5100 z kitowym obiektywem 18-55 mm), a najlepiej czuje się w portretach. I tu pojawia się pytanie - jak zabrać się do takiej fotografii? Czytałem kilka poradników o tym, jak zachowywać się w kościele (m.in. ustalić z księdzem, gdzie można chodzić itp.), ale mam wątpliwości do tego jak poradzi sobie z tą sprawą mój aparat.. Czy na obiektywie tego typu można zrobić zadowalające zdjęcia z takich uroczystości? Co z weselem? Opłaca sie praca na wysokim ISO? Czy bez lampy błyskowej uzyskam zadowalające efekty? Może konieczny będzie jasny obiektyw, np. 50mm, 1.8F (niestety raczej nie mam raczej możliwości wypożyczenia go)? Jak z pomocą takiego sprzętu zrobić zdjęcia, które nie będą pozostawiały wiele do życzenia?

Proszę o ogólne rady odnośnie fotografii na ślubie z wykorzystaniem tej klasy sprzętu. Naprawdę wszystkei wskazówki będą przydatne! Dodam, że para nie ma wygórowanych wymagań, wesele odbędzie się w małym gronie (ok. 30 osób) i planowane jest na kwiecień.

Byłbym wdzięczny też za rady odnośnie sesji ślubnej (w plenerze), choć o nią mniej się boję - myślę, że z pomocą blendy dam radę..

• ~Jakub
    04.02.2014, 00:26|Zgłoś nadużycie

Dodam tylko, że to nie mają być jakieś mega profesjonalne zdjęcia (żeby nie było - mają być dobre, ale nie chodzi tu o typowe zdjęcia robione przez fotografów wynajmowanych za tys. zł.). Parze młodej zależy po prostu na uwiecznieniu ich uroczystości. Zobaczyłem, że w podobnym poście ktoś pisał, że tacy fotografowie psują całą "imprezę". Piszę tutaj, aby dowiedzieć się co robić, żeby te zdjęcia były jak najlepsze, ale wiem, że nie będą one na poziomie profesjonalistów z pełnoktakowym aparatem i setką obiektywów, bo mam świadomość, że od sprzętu zależy bardzo wiele. Dlatego proszę też o konkretne odpowiedzi, głupie komentarze mi nie pomogą :) Z góry dzięki! Bądźcie wyrozumiali :)

I jeszcze jedno pytanie: jak wiele zależy od obróbki? Jest jakaś recepta na obróbkę takich zdjeć?

• Damiroz
    Damiroz
    04.02.2014, 09:37|Zgłoś nadużycie

Jeżeli mają to być dobre zdjęcia to musisz mieć jasny obiektyw - stałka 50 mm 1.8 spokojnie się nada - jeśli ma być to tylko pamiątka a nie profesjonalna robota (uzyskasz dobre efekty). Kitowy obiektyw też będziesz mógł wykorzystać - do złapania szerszego kadru itd, niemniej do portretów tylko stałka (da o niebo lepsze efekty). Ze stałką możesz spokojnie korzystać z iso 3200.

Ile zależy od obróbki? Dużo, bardzo dużo... pod warunkiem, że masz na tym polu już pewne doświadczenie - wówszas wywoływania RAWa daje ogromne pole manewru i wszystko możesz sobie ustalić po zrobieniu fotografii (ekspozycję, balans bieli, kontrast, nasycenie, ostrość, itd). Jeśli jednak nigdy tego nie robiłeś to raczej użyj jpg, ew. rób zdjęcia raw + jpg. Zawsze będziesz miał materiał surowy, na którym będziesz mógł pracować i szkolić się w "cyfrowej ciemni" :)

• ~aaaAaaa
    04.02.2014, 21:03|Zgłoś nadużycie

Przede wszystkim postaraj się pogadać z księdzem jak masz się zachowywać w kościele w trakcie uroczystości. Nie ma większej siary dla fotografa jak zwrócenie mu uwagi przez księdza że teraz ma nie fotografować albo ma opuścić kościół. Tak, tak to się może zdarzyć. Rzadko ale jednak. Jeśli nie masz możliwości pogadać z księdzem to masz jeszcze trochę czasu - postaraj się dostać na mszę ze ślubem i podpatrywać tego "profesjonalnego" fotografa. Pamiętaj że masz być częścią uroczystości a para młoda ma być głównym tematem a nie fotograf. Ubierz się porządnie. Jeśli przyjdziesz w sandałach i krótkich spodenkach ( w kwietniu też się zdarzały upały ) okażesz brak szacunku dla danej chwili, pary młodej, księdza i kościoła. Potem może być tylko gorzej :P
    Co do zdjęć wszystko zależy od tego jaki to będzie kosciół. Czy jasny czy nie. To co musisz mieć to zewnętrzna lampa błyskowa. Kup lub wypożycz. Staraj się lampą dopalać delikatnie ( dyfuzor nie zaszkodzi ) a nie walić pełną mocą. 50 f1.8 na pewno się przyda na pare zdjęć. Ogólnie postaraj się zachować spokuj. Nie motaj się po kościele. Nie waż się wejść za ołtarz. Tu poleci czerwona kartka od razu :P
    Masz Nikona 5100 raczej powyżej iso 1600 nie wchodź a i tego staraj się unikać jak nie ma potrzeby. Pracuj w manualu. Najlepiej bądź w kościele na 10 min przed mszą żeby próbne foty porobić ( nawet jeśli nie będzie pełne oświetlenie włączone ) żeby ustawić aparat. Ogólnie kupa roboty przed Tobą. Ciężko tak w paru zdaniach opisać co trzeba robić. Pooglądaj jakieś galerie ślubne, patrz na kadry.

Tu masz link do świetnego fotografa ślubnego. On naprawdę robi reportaż ze ślubu a nie wali tylko foty.
    http://www.samhurdphotography.com/blog/

• Łukasz Leśniewski

Masz jeszcze trochę czasu, jeśli chcesz wykonać swą pracę dobrze, odwiedź ten kościół z aparatem mniej więcej o podobnej godzinie (w marcu zmieniamy czas) i sprawdź jakie parametry dają Ci dobrą ekspozycję - jeśli używanie lampy będzie utrudnione, albo ksiądz nie będzie chciał Ci na to pozwolić, warto wypożyczyć jakiś jasny obiektyw dobrej jakości - kościoły, w których (bez lampy) przysłona 2,8 przy ISO 3200 to mało, wcale nie są rzadkością... Najważniejsze, żebyś w dniu ślubu nie był zaskoczony, że kościół jest ciemny, tylko przygotowany na taką ewentualność.
    Powodzenia!
    strefaobrazu.com

• ~henke
    07.02.2014, 00:17|Zgłoś nadużycie

grunt to byle co napisać, najlepiej powielić, byle swój link do strony umieścić co "mistrzu" ?
    Kiedy to ksiądz nie pozwala użyć lampy błyskowej... Albo wiesz jak się zachować w kościele w trakcie uroczystości albo nie. Albo fotografujesz albo focisz i lecisz...

• ~Jakub
    07.02.2014, 15:48|Zgłoś nadużycie

Dzięki wielkie za wszystkie rady! Są bardzo cenne :) Może ktoś jeszcze ma jakieś w zanadrzu?

• ~Autor
    08.02.2014, 13:41|Zgłoś nadużycie

Pożycz od kogoś zewnętrzną lampę błyskową. W czasie ślubu i wesela naprawdę niewiele jest momentów, kiedy wystarczy zastane światło. A jeżeli będziesz błyskać wbudowaną lampą, to efekty nie będą dobre. Serio. Mam za sobą ponad 100 ślubów, więc wiem co mówię.

• ~Magda
    28.11.2014, 23:00|Zgłoś nadużycie

Najlepszym fotografem ślubnym jakiego znam jest Przemek Skowron (znany wielu jako głos z RMF FM). Jego zdjęcia są naprawdę niebanalne. Zerknijcie sobie tutaj http://www.kolorlove.pl. Każde ze zdjęć ma w sobie coś niesamowitego.

• darkon
    darkon
    04.02.2015, 10:47|Zgłoś nadużycie

~aaaAaaa
    Tu masz link do świetnego fotografa ślubnego. On naprawdę robi reportaż ze ślubu a nie wali tylko foty.
    http://www.samhurdphotography.com/blog/

Łukasz Leśniewski

~Magda
    Najlepszym fotografem ślubnym jakiego znam jest Przemek Skowron (znany wielu jako głos z RMF FM). Jego zdjęcia są naprawdę niebanalne. Zerknijcie sobie tutaj http://www.kolorlove.pl. Każde ze zdjęć ma w sobie coś niesamowitego.

Fajne zdjęcia na stronach podanych przez was, jest na co popatrzeć i z czego się uczyć. Fotografia ślubna to jednak niełatwa dziedzina fotografii.

• ~aneta654
    18.03.2015, 18:57|Zgłoś nadużycie

Dobry fotograf ślubny jest dziś na wagę złota. Specjalistów niby dużo, ale nie każdy przedstawia taki poziom usług jaki sobie życzymy. Ja długo szukałam fotografa - w końcu z polecenia trafiłam na ekipę VIDEOMATI. Profesjonalizm i dobre zdjęcia.

• dr.kamil
    dr.kamil
    20.03.2015, 21:46|Zgłoś nadużycie

Koniecznie napisz jak ci poszło! Jakieś małe podsumowanie, z czego jesteś zadowolony, co mogłeś zrobić lepiej itp.

• ~PanMarecQ
    22.03.2015, 11:38|Zgłoś nadużycie

1. Nie bój się używać wysokich czułości ISO,lepsze ostre zaszumione zdjęcie niż czyste rozmazane.
    2.Fotografuj tylko w Rawach.
    3. Nie wiem jak dużą kartę masz pamięci masz w aparacie ale przygotuj sobie ich tyle lub jedną taką aby pomieściła przynajmniej 1000zdjęć w formacie RAW.
    4. Bardzo dobrze jakbyś miał tą 50-tkę zrobisz tym całą przysięgę i portrety.Kit przyda Ci się do paru szerszych ujęć no i do fotografowania zabawy.
    5. bardzo by się przydała lampa błyskowa ażeby w sali weselnej to ona była głównym źródłem światła.
    6. Podczas wychodzenia pary z Kościoła włącz tryb zdjęć seryjnych,wtedy zawsze uda się uchwycić jakiś ciekawy moment.
    7. Po wyjściu z kościoła zaproponuj zdjęcie grupowe,najlepiej gdzieś w cieniu aby było miękkie światło.
    8. Staraj się być jak najbardziej niezauważalny.
    9.Sfotografuj nie tylko parę młodę w czasie ceremonii w kościele ale zwróć uwagę na rodziców ,ich emocje na twarzy uchwycone na zdjęciu mogą być bezcenne ;)
    10. Nie rób gościom zdjęć w czasie kiedy jedzą.
    11. Podczas tańców możesz pokombinować z dłuższymi czasami naświetlania połączonymi z błyskiem,pokażesz wtedy ruch,dynamikę.
    12. Po wszystkim pobierz sobie Lightroom 5 na 30 dni wersję próbną,wróć tutaj na forum z zapytaniem jak go używać :D

• ~bon1pl
    22.03.2015, 21:45|Zgłoś nadużycie

Z wszystkim sie zgodze oprocz proponowania Tobie 50tki! Jak bys mial pelna klatke, to oczywiscie ale w przypadku APSC tym odpowiednikiem bedzie 35mm 1.8... Uzywalem kiedys 50 canona i jest zdecydowanie za waska. Tutaj masz linki do moich kilku fotek prawie wszystkie z 35 1.8G na D5300. Tez jestem swiezak wiec duzo pracy przed nami. Powodzenia...

https://www.facebook.com/pages/Todorovsky/387442598048462?sk=photos_stream
    https://500px.com/bon1pl

• ~pstrykacz
    24.03.2015, 09:22|Zgłoś nadużycie

Podstawa to jasne szkło na dx najlepiej: 35, 50, 85mm - tym zrobisz wszystko. Czasami przydaje się również coś szerszego <24mm.<br /> W kościele ISO w górę i jak najmniej błyskania - chyba że jest to konieczne. Na sali bez lampy będzie słabo (najlepiej mieć przynajmniej trzy lampy).
    Wybierz się na jakiś ślub aby popatrzeć jak się przemieszcza zawodowiec i przeanalizuj dlaczego.
    P.S. Dla "wątpiących" - wielu księży jest "uczulonych" na błyskanie w kościele. Są nawet miejsca gdzie z góry wiadomo, że nie ma takiej możliwości.

• Majky
    Majky
    24.03.2015, 11:17|Zgłoś nadużycie

Trudno czuć się dobrze w portretach mając tylko kita... A i żeby reportaż ślubny był w miarę to ten kit może nie wystarczyć...

• ~KrzysiekR
    24.03.2015, 16:40|Zgłoś nadużycie

Bierzesz na siebie odpowiedzialność za wykonanie pamiątek prawdopodobnie tej jedynej uroczystość w życiu i do tego jakże ważnej. Na twoim miejscu nie robiłbym tego, bez względu jak jesteś dobrym portrecistą.

• ~cinderella
    11.05.2015, 15:30|Zgłoś nadużycie

Tutaj jest kilka dobrych wskazówek dotyczących fotografii ślubnej, polecam poczytać :)

• agapietx
    agapietx
    12.05.2015, 08:16|Zgłoś nadużycie

Najlepiej jest pooglądać zdjęcia profesjonalistów i nieco się nimi zainspirować. Fotografia ślubna jest bardzo popularna, znajdziesz wiele stron.

• orkada
    orkada
    29.05.2015, 09:50|Zgłoś nadużycie

Ja polecam stronę fotografa robiącego zdjęcia ślubne z Łodzi. Bardzo fajne fotografie i miła Pani fotograf.

• czarus1256b
    czarus1256b
    29.05.2015, 10:01|Zgłoś nadużycie

Witaj,

Serdecznie zaprszam - zdjęcia ślubne wrocław ;)

Pozdrawiam