Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Sprzedaż zdjęcia

• ~Nikolai
    07.08.2013, 13:39 | Zgłoś nadużycie

Witam!

Dostałem propozycje od sporego sklepu internetowego który chciały użyć mojego zdjęcia na facebooku i tweeterze. Pytanie brzmi na ile się wycenić (tak pytam o konkretne kwoty ;) ) i jak to prawnie rozwiązać jeżeli nie posiadam własnej działalności gospodarczej ?

• MAXX
    MAXX
    07.08.2013, 15:20|Zgłoś nadużycie

Nie można powiedzieć nic nie wiedząc czy zrzekasz się wszystkich praw do zdjęcia (poza prawem autorskim) czy zezwalasz na czasowe używanie to są różne sytuacje.
    Jeśli chodzi o sposób zapłaty to twoja działalność nie spełnia znamion działalności gospodarczej bo (według prawa podatkowego) nie jest stała i zorganizowana więc wystawiasz rachunek uproszczony, wpłacasz zaliczkę i rozliczasz przy rocznym zeznaniu. Jeśli nie będzie im potrzebny rachunek umów się na wymianę barterową (zamianę) na coś z ich sklepu i choć uzyskasz korzyść to może to zostać między Wami.

• gwyn
    gwyn
    07.08.2013, 21:33|Zgłoś nadużycie

ZPAF ma cennik ;)
    http://www.zpaf.waw.pl/tabele-minimalnych-wynagrodze.html

Jak napisał MAXX, musisz ustalić czy np. przenosisz prawa majątkowe, licencyjne tego zdjęcia na kupującego, czy np. sprzedajesz je tylko jeden raz w konkretnym celu itd.

Co do formy, to może wystarczy umowa o dzieło?
    Wzory takich umów na pewno znajdziesz w googlach bez problemów :)

• ~Nikolai
    11.08.2013, 23:29|Zgłoś nadużycie

Tylko czasowe używanie na 3 miesiące, bez przenoszenia praw.

• aurora
    aurora
    21.08.2013, 13:52|Zgłoś nadużycie

ja kiedyś sprzedałam czasowo na niecały rok za 1tys. jedno zdjęcie. Ale ceny są na pewno różne, chciałam tylko użyć mojego konkretnego przykładu.