Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Aparat, obiektyw i akcesoria dla początkującej blogerki modowej

• ~Blogerka modowa
    04.08.2013, 20:14 | Zgłoś nadużycie

Hej!
    Wiem, że na waszej stronie jest dużo porad dla początkujących za co bardzo dziękuję. :)))

Jestem początkującą całkowicie świadomą swojego stylu i smaku blogerką modową (tak, wiem, dużo nas...). Niestety nie znam nikogo, kto mógłby mi robić zdjęcia, a swój pomysł na hobby traktuję na tyle poważnie, by kupić amatorską lustrzankę, prawdopodobnie Nikon d3100 (ale będę wdzięczna za inne propozycje).

Jeśli chodzi o fotografię, to jestem całkowicie ZIELONA. Proszę o pomoc w doborze takiego obiektywu, który się nada do robienia portretów na tyle wyraźnych by było widać nawet najmniejsze elementy stroju, ale żeby nie wyostrzał zbytnio np.zmarszczek...

Słyszałam, że są piloty do aparatów, ale nie do końca wiem do czego służą... czy do tego by samemu sobie zrobić zdjęcie?

Statyw... z możliwością zdjęć w pionie i poziomie pod różnym kątem nachylenia.

Podkreślam fakt, że będę musiała sama sobie robić zdjęcia, więc jeśli państwo mają jeszcze jakieś propozycje co do akcesoriów to chętnie wysłucham.

Generalnie chciałabym w miarę niedrogi sprzęt... Niestety nie na wszystkim da się zaoszczędzić...

BARDZO DZIĘKUJĘ ZA WSZELKIE RADY ;)

Efekt pożądany:
    le-happy. com
    alicepoint.blogspot. com
    fashioncoolture. com.br
    edwardshair. net
    modowymaniak.blogspot. com

POZDRAWIAM!

• MAXX
    MAXX
    08.08.2013, 10:31|Zgłoś nadużycie

Canon 600D ma odchylany monitor na wszystkie strony.
    Co do zakupów to polecam http://www.foto-ivy.pl/ szef jest fotografem doradzi i sprowadzi wszystko.
    Jeśli chodzi o jasny obiektyw i rozmycie tła to nie da się tego zrobić tanio i łatwo ale można zrobić tanio manualnym obiektywem Pentacon 50 mm 1.8 można mieć nawet poniżej 100 złotych do tego potrzebna redukcja za około 50 ale to jak trochę ogarniesz aparat w automacie.
    Co do Canon + Nikon to bardzo dobra decyzja przynajmniej nie będziesz miała problemu z wymianą osprzętu, doświadczeń bo ponad 90% użytkowników luster ma sprzęt z tych 2 firm.

• gwyn
    gwyn
    08.08.2013, 10:57|Zgłoś nadużycie

MAXX, to załóż manualny obiektyw, aparat na statyw i zrób sobie sam zdjęcie... życzę powodzenia w ustawianiu ostrości :D

Odchylany monitor jest super, ale jak już ktoś wcześniej napisał i tak niewiele będzie na nim widać z kilku metrów.
    Może jeszcze do canona polecicie eos utility i targanie laptopa? :P
    Dziewczyna potrzebuje sprzętu łatwego w obsłudze i wygodnego w zdalnym operowaniu.

Owszem, canon i nikon są najbardziej popularne i mają najwięcej akcesoriów i sprzętu, ale to nie znaczy, że zawsze będą najlepszym wyborem ;)

Nawiasem mówiąc, czy orientuje się ktoś, czy przez kartę eye-fi można sterować aparatem?

• Reed
    Reed
    08.08.2013, 11:32|Zgłoś nadużycie

Sama kartą i jej oprogramowaniem nie(przynajmniej tak było 2 lata temu jak sam taką miałem), to tylko transmiter, musisz mieć jakiś soft pozwalający na kontrole parametrów pracy aparatu. U mnie to średnio działało to się pozbyłem tej karty.

• ~Blogerka Modowa
    08.08.2013, 20:58|Zgłoś nadużycie

Chyba rzeczywiście lustrzanka to dla mnie na początek za dużo... Ale
    sie nie poddaję :) czytam o obiektywach i terminologii, ale muszę jeszcze się dorobić (jestem studentką). Traktuję to jako początek pasji, hobby. :)

Polecicie dobrą lustrzankę do 2000? No chyba że tak taniej i dobrej do zdjęć portretów nie ma... ;))) Pytam was, bo może mieliście w rękach jakąś szczególnie wiarygodną do tego typu zdjęć.

Dzięki za wszystko!
    Pozdrawiam

• Reed
    Reed
    08.08.2013, 21:11|Zgłoś nadużycie
  • MAXX
    MAXX
    09.08.2013, 15:05|Zgłoś nadużycie

Kupując swoją piątkę u foto-ivy nie było 1 rzeczy na stanie do paczki którą dosłali później. W ramach przeprosin dostałem budżetowy przewód sterujący z 2 zaskokami koszt kilkadziesiąt złotych plus przedłużenie. Podgląd na siebie? 10 calowy telewizor z własnym zasilaniem podczepiony na statyw spokojnie da radę a wydaje się rozsądniejszy niż latanie z laptopem czy celowanie na telefon. Zresztą cyfrówki mają sporo za dużo pixeli więc można kadrować szeroko a potem przy obróbce dla www obciąć.

• ~MCK
    09.08.2013, 15:59|Zgłoś nadużycie

Ja tak się zastanawiam... po co lustrzanka? Fuji ma fajne aparaciki, niby kompakty, ale rozmiarami są bliższe lustrzankom niż kompaktom. Fakt, nie znajdziemy wymiennej optyki, będzie ciemniejsze szkło, nie uzyskamy takiej plastyki jak lustrem i dobrym szkłem, ale jednocześnie zyskujemy aparat który dużo lepiej radzi sobie na automacie, niż przeciętna lustrzanka, niższymi kosztami uzyskujemy szerokie spektrum możliwości, dostęp do ustawień manualnych daje możliwość uczenia się powoli, jakiegoś rozwoju, ale ja się może nie znam ;)

Jeżeli ma być tanio, to spokojnie nikon czy canon z najniższej półki się sprawdzą, prawda jest taka, że przy wyborze systemu lepiej popytać znajomych, rodzinę kto korzysta z jakiego... Ja zdecydowałem się na nikona, bo po prostu mam zarówno w rodzinie jak i wśród znajomych użytkowników tej marki, a co za tym idzie mam możliwość testowania różnych akcesoriów, dyskusji o sprawdzonych i nie trafionych rozwiązaniach, wszystko namacalnie i na wyciągnięcie ręki ;)

PS. aby uzyskać najtaniej efekty rozmytego tła to w przypadku nikona polecam D3100(chyba są jeszcze tanie egzemplarze w sprzedaży) + stałka 35 lub 50 mm ze światłem 1.8 (różnica w cenie niewielka, 35 jest praktyczniejsza w ciasnych wnętrzach, 50 lepiej sprawdzi się w plenerze, gdzie nie musimy przejmować się odległościami. Jeżeli zależy Ci na odchylanym ekranie D5100

• MAXX
    MAXX
    09.08.2013, 20:44|Zgłoś nadużycie

Stałka jest dobra dla kogoś kto fotografował kiedy zoomy widziało się tylko na półkach w Pewexie i dla kogoś kto wie, że stałka to kompromis między wygodą a jakością na korzysć tej drugiej i niekorzyść pierwszej.

• Reed
    Reed
    10.08.2013, 16:42|Zgłoś nadużycie

Według mnie obiektywy stało ogniskowe uczą pokory i pozwalają lepiej zrozumieć sam mechanizm powstawania zdjęcia-zwłaszcza jeśli są to obiektywy manualne. Zoomy są udogodnieniem ale tez rozleniwiają.
    Każdy kto wsiąknie w fotografie bardziej niż poziom trybu automatycznego prędzej czy później zapragnie robić zdjęcia na manualu właśnie stałkami.

• ~Łukasz2
    10.08.2013, 19:53|Zgłoś nadużycie

Stałki są tanie, małe i dają dobrą jakość. To ich jedyna przewaga nad zoomami.
    Jeśli ktoś świadomie chce użyć jakiejś ogniskowej, to zoom o identycznych parametrach będzie rozwiązaniem lepszym od stałki, bo dużo szybciej i bezpieczniej dla aparatu przekręcić pierścień na obiektywie niż go wymienić.
    Niestety zoomy są zazwyczaj wielkie, ciemne i drogie... ale nawet mimo czasami warto je wybrać.
    Co kto lubi (i na co go stać) po prostu. :)

• MAXX
    MAXX
    10.08.2013, 22:17|Zgłoś nadużycie

Tanie i dobre to 2 przewagi :). Trzeba rozróżnić sytuację kiedy się sobie coś na spokojnie robi i sytuacje reporterskie. Kiedyś się robiło a dziś chyba bym się nie podjął robić ślubu na manualu .. no chyba na hiperfokalnej :). Miałem takie 29 mm które po przymknięciu do 8 zwalniało z komiczności ostrzenia dla obiektów między 2 metry a nieskończonością.
    Wracając od anegdot do rzeczywistości to byle jaka stałka poza może niektórymi egzemplarzami Heliosa będzie lepsza od kita tylko trzeba umieć z nią fotografować. Auto ISO (pilnujemy żeby nie poleciało za daleko) + preselekcja przysłony i w pewnym zakresie sytuacji oświetleniowych poza ostrzeniem robimy jak na automacie. Skadrować, wyostrzyć, przymknąć przysłonę i "cyk". Kiedyś było lepiej bo przysłony się same domykały :). Poeno, że nie można skakać co 3 minuty inny obiektyw zwłaszcza w plenerze ale mamy przecież zoom nożny :D.

• aurora
    aurora
    21.08.2013, 14:17|Zgłoś nadużycie

O aparatach ciężko mi doradzać bo mało znam różnice między nimi, ale zostałabym przy lustrzance. Na zakupy wybrałabym jeden sklep bo możesz zdobyć zniżkę i łatwiej w przypadku reklamacji. Ja wybieram fototip bo w większości proponują tanie produkty:
    1. statyw
    2. obiektyw stałoogniskowy do detali i portretów samyang i szeroki kąt do całościowych ciekawych kadrów tokina
    3. zdalne wyzwalanie - klikasz i szybko chowasz pilot
    co do manulanych obiektywów to bierzesz ze sobą miotłe kij albo cokolwiek i na to ustawiasz ostrość i po sprawie :) mam nadzieję, że się przyda!
    Osobiście jednak znalazłabym fajną dziewczynę która będzie pozować do twoich wizji i stylizacji, ale samej też dasz radę.

• kams_
    kams_
    27.08.2013, 22:34|Zgłoś nadużycie

zestaw:

aparat: nikon d3100/ d3200 (raczej d3200 bo lepszy)

obiektyw: nikkor 50mm f/1.4 lub f/1.8

statyw: Velbon CX 444

do czego służy pilot już inni wyjaśnili

• ~makijażystka
    06.09.2014, 01:14|Zgłoś nadużycie

witam
    ja z zapytaniem jak uzyskać efekt zdjęć w makijażu ?
    By makijaż był wyrazisty i oddawał efekt taki jak na blogach wizażystek. min Katosu, Maxineczka, Kosmetyczna Hedoniskta
    Fotografuje swoje makjiaże ale to nie jest efekt jaki chce uzyskac, przewaznie w programie rozswietlam twarz ale wtedy zmieniaja sie mi tez kolory cieni na oku, zmienia to nieco barwe makijazu.
    Jestem zielona, fotografuję się z ręki, oddalam obiektyw maksymalnie, aparat to olympuse300
    jaki programi i co mi potrzeba by robić zdjecia jak blogerki ?

• ~ania
    08.09.2014, 17:08|Zgłoś nadużycie

kup uzywanego canona np 400 lub 450d za ok 700zl, do tego obiektyw 50/1.8 za 350zl i bedziesz miala piekne zdjecia a relatywnie malo zaplacisz.

• szewczenko
    szewczenko
    23.02.2015, 17:33|Zgłoś nadużycie

~asahi

Chyba tą wiadomość miałaś wysłać zupełnie do kogo innego :)

Boże wytłumaczono mu w tym temacie, że to boty spamowe, a ten idiota próbuje wchodzić z nimi w dialog!

• ~asahi
    24.02.2015, 06:55|Zgłoś nadużycie

szewczenko
    ~asahi

Chyba tą wiadomość miałaś wysłać zupełnie do kogo innego :)

Boże wytłumaczono mu w tym temacie, że to boty spamowe, a ten idiota próbuje wchodzić z nimi w dialog!

Pierwszą wiadomość którą o problemach jak okazało się spamowych napisałem o godz
    ~asahi
    22.02.2015, 15:48
    Pojawiła się odpowiedz że jest to spam od Fotoblogi o godz.
    Jakubkazmierczyk
    22.02.2015, 20:28

Wiec nie wiem kto tu robi z siebie idiotę i próbuje zrobić rynsztok z tego forum obrażając innych .