Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Kalibracja Eizo CS2420

• dzako83
    03.05.2017, 10:30 | Zgłoś nadużycie

Witam wszystkich

Mam jedno pytanie odnośnie kalibracji nowego monitora. Kalibrator jest juz w drodze do mnie i zanim zacznę chciałbym zasięgnąć rady bardziej doświadczonych kolegów.
    Mój monitor to eizo CS2420 ktory jest podpięty przez hdmi do MacBook Pro z retina i do PC przez DP.
    To samo zdjęcie na obu systemach ale tym samym monitorze wyglada inaczej, stad moje pytanie. Czy monitor mam kalibrować na obu systemach osobno?

Pozdrawiam

• dzako83
    dzako83
    03.05.2017, 22:49|Zgłoś nadużycie

Czy kalibruje sprzetowo na jednym a pózniej stworzony profil kopiuje na drugiego kompa?

• Terel
    Terel
    04.05.2017, 02:06|Zgłoś nadużycie

Ja bym skalibrował na obu systemach osobno. Wynikiem kalibracji będzie plik z profilem monitora, więc stawiam, że muszą go mieć oba systemy.
    Przy czym nie mam doświadczenia z tematem. Pewniejsze źródła to Redakcja Fotoblogii/Jakub Kaźmierczyk/Tomasz Pluszczyk.

-- 

Amator i nowicjusz.

• dzako83
    dzako83
    04.05.2017, 07:53|Zgłoś nadużycie

Dziękuje za odpowiedz
    Tak tez zrobię
    Pozdrawiam

• dzako83
    dzako83
    04.05.2017, 17:11|Zgłoś nadużycie

Jestem po kalibracji obu systemów niestety znowu mam rebus. Ustawiłem 100 D65 2.2 na obu i na MACu obraz jest sporo chłodniejszy, pózniej kombinowalem i żeby zgadzało sie wszystko to w ustawieniach na MACu zmieniłem temperaturę na 5000k to powiedzmy ze wyglądają identycznie. Nie wiem tylko jak to sie pózniej będzie miało do odbitek. Czy ja cos źle robie czy mam poprostu pózniej kombinować.
    Dzięki za odpowiedz

• lajdos
    lajdos
    08.05.2017, 02:17|Zgłoś nadużycie

Zasadnicze pytanie jest takie skąd masz pewność że na maku kolory są chłodniejsze skoro naraz nie masz wglądu na obraz z obu systemów a inną kwestią jest to na jakim windowsie pracujesz bo dopiero win10 jako tako radzi sobie z zarządzaniem barwą. Kolejna sprawa jest taka czy na obu sprzetach kalibrujesz monitor dołączonym oprogramowaniem do kalibratora czy eizo color navigatorem. W pierwszym przypadku kalibracja będzie mniej dokładna bo soft będzie ingerowal w kartę graficzna a nie bezpośrednio w tablice lut monitora.

• dzako83
    dzako83
    08.05.2017, 16:47|Zgłoś nadużycie

Witam
    Dzięki za odpowiedz
    Widzę jak nacisnę input na ekranie przełącza sie w sekundę.
    Mam WIN 10.
    Z kalibracja może faktycznie jest problem. Na PC mam colornavigator6 a na Macu oprogramowanie od Spyder 5 bo nie mogę odpalić navigatora i nie mam pojęcia dlaczego poprostu zamyka sie po odpaleniu.
    Spróbuje cos z tym zrobić.

• lajdos
    lajdos
    08.05.2017, 21:40|Zgłoś nadużycie

No to sprawa jest jasna dlaczego jest rozbieżność oprogramowanie spydera nie wprowadza zmian w monitor tylko kartę graficzną jak chcesz mieć dobrą kalibracje to na maku musisz odpalić colornavigatora. A żeby to zrobić musisz mieć wyłączone oprogramowanie spydera inaczej będą sie gryzly profile i cn nie będzie chciał odpalic normalnie.