Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Skuteczny backup w Lightroomie - jak?

• miszyzm
    07.10.2016, 11:08 | Zgłoś nadużycie

Posiadam LR na Dysku C. Zdjęcia, które importowałem na LR są na dysku D. Archiwum LR mam na dysku zewn. E.

Czy jeśli dysk główny (C i D) stracę, to po nowej instalacji LR i podłączenia archiwum z dysku E będę mieć dostęp do wszystkich zdjęć, które aktualnie mam w LR?

• lajdos
    lajdos
    07.10.2016, 16:31|Zgłoś nadużycie

Jeżeli masz dwa oddzielne dyski i stracisz dysk systemowy to zdjęć nie stracisz ale jeżeli wszystkie ustawienia lr czyli struktura katalogów i infirmacje o obróbce raw są na dysku systemowym a nie robisz backupu tych informacji na oddzielny dysk to przy odzyskiwaniu wszystkie do tej pory obrobione rawy znowu będą nie obrobione chyba że masz włączone generowanie plików .xmp wtedy nawet przy ponownym imporcie dane o obrobce rawa ci wrócą. Ale generalnie jeżeli chcesz miec dobry backup to zdjęcia powinienes przechowywać na dwóch oddzielnych dyskach bo jak stracisz jeden to zostaje jeszcze druga kopia, wiec teoretycznie w twoim przypadku jezeli chcesz miec dysk systemowy i dysk magazynowy najlepszą konfiguracją bylo by mieć 3 dyski 1na system i dwa podlaczone w raidzie. Wtedy ustawiasz też w lr żeby lr robił backup informacji na te same dyski na ktorych masz zdjecia. W tej chwili backupu po prostu nie masz jak ci padnie dysk ze zdjęciami to je stracisz.

• miszyzm
    miszyzm
    07.10.2016, 16:42|Zgłoś nadużycie

Czyli teoretycznie, pomimo backupa LR, muszę ręcznie też backupować same źródłowe zdjęcia?
    To co faktycznie znajduje się w moim backupie LR, skoro ma on 14GB?

I jak włączyć to .xmp?

• lajdos
    lajdos
    08.10.2016, 01:49|Zgłoś nadużycie

Backup jak sama nazwa wskazuje to kopia zapasowa jezeli trzymasz zdjecia na dysku e i nigdzie indziej to nie masz kopi zapasowej. Jezeli lr jest zainstalowany na dysku c i wykonujesz backup w lr to lr robi backup informacji o zdjeciach które ma w swojej bazie z godnie z ustawioną konfiguracja np. Jak masz ustawiony smart preview to robi backup między innymi wlasnie tych plików, informacji o obrobce zdjęć i strukturze katalogów ale nie robi kopi ich zawartości chyba że jest taka opcja ale tego nie wiem to musisz sobie sam dokladnie sprawdzic. Jeżeli chcesz miec dobry backup zdjęć to tak jak pisalem wczesniej bierzesz dwa dyski łączysz w rajdzie i kopia ci się robi automatycznie. Wyglada to tak ze jak masz np dwa dyski 1tera to przestrzeni dyskowej masz tylko 1 tera a nie dwa bo jeden robi stale klon drugiego jak jeden dysk padnie albo go odlaczysz to dane są ciągle dostępne. Sposób zależy jeszcze od wybranej opcji RAID bo jest pare możliwości.
    Co do plików xmp to włącza się je gdzieś w ustawieniach lr nie pamietam dokladnie gdzie ale minuta w google i znajdziesz odpowiedz.

• miszyzm
    miszyzm
    08.10.2016, 20:19|Zgłoś nadużycie

Dziękuję bardzo.
    Przekopiowałem zdjęcia i archiwum z LR.
    Teraz musi wszystko grać ;)