Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Lightroom CC rozbierzność kolorów zdjęć na różnych monitorach

• ~DyZio
    31.08.2016, 01:32 | Zgłoś nadużycie

Witam wszystkich forumowiczów mam nadzieje że znajdzie się tu ktoś kto pomoże rozwiązać mój problem więc do rzeczy.
    Pracuje obecnie na laptopie HP do którego mam podpięty monitor Eizo CS240, oba monitory: eizo i klapa laptopa leciwego HP są skalibrowane za pomocą spyder5 express. Problem mam taki że zdjęcia po eksporcie na obu monitorach wyglądają praktycznie identycznie ale jeżeli przeglądam je w pracy na stacjonarce bądź u znajomych zdjęcia wpadają w różnego rodzaju zafarby. Czy jest jakiś sposób by to rozwiązać żeby zdjęcia wyświetlały się poprawnie ?

• Jakubkazmierczyk

W jakiej przestrzeni zapisujesz zdjęcia?

• ~Piotr
    31.08.2016, 14:12|Zgłoś nadużycie

sRGB i profil icc zapisz dla internetu i urządzeń

• ~Tibi7
    31.08.2016, 14:18|Zgłoś nadużycie

Czy ci znajomi u których zafarb występuje też mają dobre i zprofilowane monitory?( nie wspomniałeś o tym)

Jeśli nie, to już masz odpowiedź.

• ~DyZio
    31.08.2016, 18:48|Zgłoś nadużycie

Jakubkazmierczyk
    W jakiej przestrzeni zapisujesz zdjęcia?

w lightromie przy eksporcie mam ustawione srgb

Piotr

sRGB i profil icc zapisz dla internetu i urządzeń

Super tylko to są polecenia z PS a mi chodzi o samego lightroma CC

Co do kalibracji pozostałych sprzętów na których przeglądam zdjęcia to z tym jest różnie co nie zmienia jednak faktu że przeglądając inne zdjęcia nie ma na nich aż tak dużej rozbieżność

• ~DyZio
    31.08.2016, 18:55|Zgłoś nadużycie

Dodam tylko że jak zapisuje zdjęcie w PS z osadzonym profilem icc jest ok a w LR po prostu nie wiem jak zrobić by przy eksporcie profil icc był osadzony.

• ~Jan
    31.08.2016, 21:57|Zgłoś nadużycie

O matko "rozbierzność".
    Czytał to jakiś polonista????

• ~ziom
    31.08.2016, 22:07|Zgłoś nadużycie

~Jan
    O matko "rozbierzność".
    Czytał to jakiś polonista????

przeczytał chyba i nic nie pomógł tylko zrobił trolololo,

• Jakubkazmierczyk

Lightroom osadza profil. A jeśli zdjęcia wyglądają zdecydowanie inaczej na innych monitorach to może oznaczać, że są rozkalibrowane. Niemniej jednak zdjęcie zapisane z PS'a w sRGB i z LR w sRGB powinny wyglądać tak samo.

• ~DyZio
    01.09.2016, 04:06|Zgłoś nadużycie

Ok dzięki za wasze zaangarzowanie i odpowiedzi. Problem jednak chyba leżał w złej kalibracji eizo. Porzyczyłem sobie z pracy eye1 display2 i wyniki były takie jak przypuszczałem że po kalibracji datacolorem obraz wyświetlany na eizo wpadał w magente wniosek jest prosty datacolor nadaje się tylko co najwyżej do kalibracji klapy gdzie nie ma wiekszych odchyleń. Jeszcze muszę zweryfikowac jak będzie po obróbce fotek ale myślę że bedzie lepiej :-).

• Jakubkazmierczyk

A Eizo kalibrujesz sprzętowo przy użyciu Color Navigatora? Ja ostatnio kalibrowałem monitor 3 kalibratorami (i1 display Pro, Spyder 5 Elite i wbudowanym w monitor CG277) i z każdego kalibratora wyniki były nieco inne, przy czym ciężko powiedzieć z którego lepsze czy gorsze, bo przy walidacji profilu zawsze wychodziło, że jest ok (sprawdzał to ten sam kolorymetr), a na oko wyniki były inne.

• ~DyZio
    01.09.2016, 11:29|Zgłoś nadużycie

Monitor był kalibrowany sprzetowo CN6 ale zastanawiam się czy kalibracja klapy w jakimś stopniu nie wpływa też na to jak jest wyświetlany obraz na eizo bo na klapie jest kalibracja programowa. A co do walidacji to za bardzo nie wiem jak interpretować wyniki ale zauważyłem że się różnią w zależności od kalibratora i tego czy była kalibrowana klapa bądź nie. Poza tym zdjęcia dalej są innaczej wyświetlane na różnych monitorach. Generalnie mam już niezły mentlik w głowie :p

• Jakubkazmierczyk

Musisz mieć coś namieszane w profilach. CN powinien sam podmieniać profil dla Eizo w systemie, a profil monitora w laptopie powinien działać tylko na nim. Nie widząc jak jest to poustawiane w systemie, nie jestem w stanie pomóc.

• ~DyZio
    01.09.2016, 18:18|Zgłoś nadużycie

Generalnie tak właśnie jest że profile dla eizo i laptopa teoretycznie nie wpływają na siebie ale jak zrobilem kalibracje eizo przed skalibrowaniem klapy walidacja pokazala jeden wynik a po kalibracji laptopa jak ją powtorzylem na eizo walidacja pokazala trochę inny niż poprzednio ale generalnie nic się nie zmieniło jeżeli chodzi o wygląd po kalibracji, przynajmniej teoretycznie :-) poza tym cn ma ustawiony reset ustawień karty graficznej do defauly w przypadku wykrycia zmiany więc może po prostu sam za dużo kręciłem przu ustawieniach ostatnio i powinienem popracować trochę by wzrok się przyzwyczaił :p