Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Komputer na Windowsie czy Apple , który wybrać ?

• ~robT
    01.07.2016, 17:22 | Zgłoś nadużycie

Który komputer sprawdzi się lepiej w fotografii
    Komputer na Windowsie 10 kontra sprzęt Appla
    Proszę o opinie osoby które rezygnowały z Windowsa i przeniosły się na Appla
    Jakie są główne wady i zalety i co najlepiej wybrać ?

• neo86
    neo86
    01.07.2016, 20:07|Zgłoś nadużycie

Ja tam nie używam Windowsa od dawna. Linuks najlepszy a i system i oprogramowanie darmowe. Polecam poczytać: http://404.g-net.pl/2015/07/fotograf-z-linuksem-u-szyi-i-aparatem-na-biurku-1/

• Jakubkazmierczyk

Do obróbki zdjęć potrzebujesz przede wszystkim odpowiednich parametrów komputera, a główne aplikacje do obróbki działają zarówno na win, jak i na macu. Windows nieco gorzej radzi sobie z zarządzaniem barwą, ale już nie ma tragedii. Na macu jest bardziej intuicyjnie, ale nie ma jakiejś wielkiej przepaści. Wszystko zależy od budżetu.

• ~robT
    01.07.2016, 23:14|Zgłoś nadużycie

neo86
    Ja tam nie używam Windowsa od dawna. Linuks najlepszy a i system i oprogramowanie darmowe. Polecam poczytać: http://404.g-net.pl/2015/07/fotograf-z-linuksem-u-szyi-i-aparatem-na-biurku-1/

Za Linuksa dziekuje nie skorzystam raczej

• ~robT
    01.07.2016, 23:41|Zgłoś nadużycie

Jakubkazmierczyk
    Do obróbki zdjęć potrzebujesz przede wszystkim odpowiednich parametrów komputera, a główne aplikacje do obróbki działają zarówno na win, jak i na macu. Windows nieco gorzej radzi sobie z zarządzaniem barwą, ale już nie ma tragedii. Na macu jest bardziej intuicyjnie, ale nie ma jakiejś wielkiej przepaści. Wszystko zależy od budżetu.

Co do parametrów to oczywiste i wiem że trzeba w Applu kupować na zapas bo wszystko jest wlutowane bez możliwości późniejszej rozbudowy, ale bardziej interesuje mnie praca systemu , urządzenia Maka pracują według opinii osób które użytkują ten sprzęt zdecydowanie lepiej , bardziej stabilnie i bez uciążliwego zamulania po roku od zakupu. Jak wygląda praca z pobieraniem sterowników i czy system sam je pobiera ? Za nowy systemem Windowsa trzeba płacić , w Applu aktualizacje są bezpłatne do nowszej wersji systemu ? i czy przy zakupie muszę zapłacić dodatkowo za system ?
    Jeśli posiadam dużą cześć zdjęć na dysku zewnętrznym to po podłączeniu do Appla odczyta to ? z tego co pamiętam miałem chyba na dysku naklejkę że obsługuje system Windowsa.
    Cena która mogę wydać to ok 7000 do 8000zł
    Niektóre urządzenia na Windowsie w wyższej półki kosztują podobnie co Apple np Dell jednak obsługa systemu jest moim zdaniem bardziej intuicyjna w Applu mimo że tylko przez chwile pobawiłem się w sklepie , na Windowsie dotychczas kilka lat pracowałem i Windowsa 10 wcale mnie nie zachwyca .

• neo86
    neo86
    02.07.2016, 00:48|Zgłoś nadużycie

~robT

urządzenia Maka pracują według opinii osób które użytkują ten sprzęt zdecydowanie lepiej , bardziej stabilnie i bez uciążliwego zamulania po roku od zakupu. Jak wygląda praca z pobieraniem sterowników i czy system sam je pobiera ?

Jeśli posiadam dużą cześć zdjęć na dysku zewnętrznym to po podłączeniu do Appla odczyta to ? z tego co pamiętam miałem chyba na dysku naklejkę że obsługuje system Windowsa.

Linuks też stabilnie działa bez zacięć tak samo jak OSX i równie szybko i stabilnie. Aktualizacje w linuksie są za darmo oraz całe oprogramowanie. W Apple to zapewne kupisz lipne ugryzione jabłko za 3000-4000 bo drugie tyle musisz wydać na aplikacje (pod Apple wszystko drogie). Co do dysku zewnętrznego jeśli masz go sformatowanego do formatu Windows NTFS to Apple go nie odczyta i nie rozpozna chyba, że dodatkowo dopłacisz kilkaset zł za licencję na aplikację Paragon NTFS to wtedy odczyta (wiem bo umiem stawiać Hackintosha ale nigdy bym się nie zdecydował na OSX bo poza samym systemem na dalsze oprogramowanie na te jabłka mnie nie stać i wodę wydać pieniądze na wydajny sprzęt niż na logo jakiejś tam marki nadgryzionego jabłka). Ogólnie Apple to studnia bez dna jeśli chodzi o wydatki. Gdybyś zdecydował się na sprzęt na linuksie to całe te 8000 możesz na sprzęt wydać. Dobry monitor EIZO+Stacja robocza na bazie procka i7 lub Xeon, przynajmniej 16-32GB RAM oraz 1TB SSD oraz grafikę NVidia 2/4GB. A na apple to ledwo Ci starczy na przyzwoitą stację roboczą na bazie jakiegoś tam i5 i może góra 8GB RAM, dysk SSD 500GB i do tego grafikę 1/2GB a zabraknie na dobry monitor. Oczywiście wybór należy do Ciebie.

• Jakubkazmierczyk

Neo, Ty mi lepiej powiedz co to za 3-4 tysiace, które muszę wydać na aplikacje? Tzn, które aplikacje tyle kosztują?

Co do dysków z windowsa - nie bardzo ogarniam te systemy NTFS, exFaty itd, ale ja miałem tak, że mogłem odczytać dane, ale nie mogłem nic zapisać na tych dyskach.

W kwestii interfesju - ja wolę makowy, to trochę tak, jak ze świętami - jedni wolą Boże Narodzenie, inni Wielkanoc :).

Pamietaj, żeby niezależnie od decyzji, kupić do kompa dobry monitor.

• lajdos
    lajdos
    02.07.2016, 23:21|Zgłoś nadużycie

Jakiś miesiąc temu był prawie ten sam temat i znowu padają te same argumenty. Osobiscie jak dla mnie przy win10 wszelkie zalety apla są tak małe że nie usprawiedliwiają przeplacania za mniej wydajny sprzęt, a zaoszczędzone fundusze lepiej wydać na lepszy monitor albo dodatkowy dysk ssd. O linuksie nawet nie zamierzamy dyskutować z neo bo wszelkie argumenty na neo działają jak strzelanie śrutem do czołgu neo po prostu jak z czegoś korzysta to jest to najlepsze na świecie i nie może pojąć faktu że nie wszystko co jest dobre dla niego będzie dobre dla każdego.

• ~robT
    03.07.2016, 10:59|Zgłoś nadużycie

neo86
    ~robT

urządzenia Maka pracują według opinii osób które użytkują ten sprzęt zdecydowanie lepiej , bardziej stabilnie i bez uciążliwego zamulania po roku od zakupu. Jak wygląda praca z pobieraniem sterowników i czy system sam je pobiera ?

Linuks też stabilnie działa bez zacięć tak samo jak OSX i równie szybko i stabilnie. Aktualizacje w linuksie są za darmo oraz całe oprogramowanie. W Apple to zapewne kupisz lipne ugryzione jabłko za 3000-4000 bo drugie tyle musisz wydać na aplikacje (pod Apple wszystko drogie). Co do dysku zewnętrznego jeśli masz go sformatowanego do formatu Windows NTFS to Apple go nie odczyta i nie rozpozna chyba, że dodatkowo dopłacisz kilkaset zł za licencję na aplikację Paragon NTFS to wtedy odczyta (wiem bo umiem stawiać Hackintosha ale nigdy bym się nie zdecydował na OSX bo poza samym systemem na dalsze oprogramowanie na te jabłka mnie nie stać i wodę wydać pieniądze na wydajny sprzęt niż na logo jakiejś tam marki nadgryzionego jabłka). Ogólnie Apple to studnia bez dna jeśli chodzi o wydatki. Gdybyś zdecydował się na sprzęt na linuksie to całe te 8000 możesz na sprzęt wydać. Dobry monitor EIZO+Stacja robocza na bazie procka i7 lub Xeon, przynajmniej 16-32GB RAM oraz 1TB SSD oraz grafikę NVidia 2/4GB. A na apple to ledwo Ci starczy na przyzwoitą stację roboczą na bazie jakiegoś tam i5 i może góra 8GB RAM, dysk SSD 500GB i do tego grafikę 1/2GB a zabraknie na dobry monitor. Oczywiście wybór należy do Ciebie.

Z tego co przeglądałem to najlepiej i7 bądź dobry i5 , choć w Applu i7 odpada ze względu na cenę, pamięci 16 GB , dysk oczywiście SSD i dodatkowy 1T lub większy.
    Ponoć teraz Windows 10 już nie odstaje tak bardzo od OSX jak kiedyś .
    Co do monitora to to wszędzie słychać tylko EIzo , fajny monitor, długa gwarancja ale i te co ciekawsze modele są drogie i są dla profesjonalistów a nie amatorów którzy traktują fotografie jako hobby. Monitor miałby mi służyć do obróbki zdjęć , przeglądania internetu , filmów nie stać mnie na zakup wypasionego drugiego monitora tylko do zdjęć .Wiec tu pojawia się dylemat jaki ?

• ~robT
    03.07.2016, 11:11|Zgłoś nadużycie

Jakubkazmierczyk

Pamietaj, żeby niezależnie od decyzji, kupić do kompa dobry monitor.

Proszę o kilka przykładów jaki Twoim zdaniem jest dobry , tylko dla amatora , bo tych z górnej półki monitorów nie brakuje .
    Zastanawia mnie czy już teraz nie wchodzić w monitory 4k lub 2560 x 1440 i czy zamiast droższego i małego Eizo kupić inny monitor z ekranem 27

• ~robT
    03.07.2016, 11:13|Zgłoś nadużycie

Z tego co widziałem w necie to PC z oprogramowaniem OSX można kupić kilku sklepach ale jak ze stabilnością takiego zestawu ?
    Bo skoro Windowsa można mieć na Macu to dlaczego nie OSX na PC ?
    Jak wygląda praca z pobieraniem nowych aktualizacji czy systemy nie gryza i czy również można spodziewać się bezawaryjnej pracy na takim urządzeniu ? Wygląda to bardzo ciekawie tylko czy coś takiego można bez ciągłego " grzebania" obsługiwać.
    Jakie są wady takiego zestawu bo zalety wydaja się oczywiste .

• Jakubkazmierczyk

Jeśli 27 cali to na pewno nie Full HD. Monitor do zdjęć powinien być przystosowany do pracy z kolorem i tu raczej nie ma półśrodków. Minimum to Eizo CS230, choć lepiej CS240 lub CX241 (obecnie w promocji). Wystarczy zobaczyć obraz na dobrym i słabym monitorze i myślę, że to rozwieje wątpliwości. W cenie 8K jesteś w stanie zbudować niezły zestaw do obróbki zdjęć wraz z monitorem.

Co do PC z OSX to przede wszystkim wykracza to poza licencję OSX, więc tu się nie będę nad tym rozwodził.

• neo86
    neo86
    03.07.2016, 16:31|Zgłoś nadużycie

Jakubkazmierczyk

Co do dysków z windowsa - nie bardzo ogarniam te systemy NTFS, exFaty itd, ale ja miałem tak, że mogłem odczytać dane, ale nie mogłem nic zapisać na tych dyskach.

No to jest kolejna przewaga linuksa bo odczytuje i zapisuje wszystkie typy/formaty partycji. Swoje linuksowe, Macowe oraz Windowsowe a także wszystkie Unixowe i inne egzotyczne (w tym i archaiczne np. partycje z Amiga OS).

• neo86
    neo86
    03.07.2016, 16:42|Zgłoś nadużycie

Kiedyś zrobiłem eksperyment i zrobiłem instalację 3 systemów na dysku swojego laptopa. Było tak: Linux Debian 8, Windows 10, Mac OS X 10.9 i sprawdziłem jak to funkcjonuje. Działać to działało bardzo dobrze. OSX bez problemów działał na tym laptopie (jak umiesz instalować OSX na sprzęcie NIE Apple to działa równie dobrze co na Apple). Z partycjami było tak: Windows rozpoznawał tylko swoją Windowsową NTFS, OSX rozpoznawał tylko swoją Mac OS Extended (Journaled) a linuks rozpoznawał i umożliwiał odczyt/zapis wszystkich partycji czyli swojej EXT4, Windowsowej czyli NTFS oraz od OSX czyli Mac OS Extended (Journaled). Wniosek prosty i można dopowiedzieć go sobie samemu.

• neo86
    neo86
    03.07.2016, 16:50|Zgłoś nadużycie

Co do komputerów Hackintosh (zwykły laptop/PC z OSX) to jeśli samemu nie ogarniasz zabawy z Kextami (sterownikami pod OSX do sprzętu NIE Apple) to śmiało polecam "Apple Fix" z Wrocławia. Sprzedają oni już gotowe zestawy Hackintosh (które są 2x tańsze niż markowy Apple) oraz instalują OSX na sprzęcie jaki im przyniesiesz. Wszystko w pełni legalne i ze wsparciem na przyszłość z ich strony.

• ~robT
    03.07.2016, 18:07|Zgłoś nadużycie

neo86
    Co do komputerów Hackintosh (zwykły laptop/PC z OSX) to jeśli samemu nie ogarniasz zabawy z Kextami (sterownikami pod OSX do sprzętu NIE Apple) to śmiało polecam "Apple Fix" z Wrocławia. Sprzedają oni już gotowe zestawy Hackintosh (które są 2x tańsze niż markowy Apple) oraz instalują OSX na sprzęcie jaki im przyniesiesz. Wszystko w pełni legalne i ze wsparciem na przyszłość z ich strony.

Na komputerach nie znam się i sam nie porywam się za majsterkowanie , widziałem oprócz tego przez Ciebie zalinkowanego sklepu jeszcze inne i co niektóre najlepszej opinii nie mają , a nawet inni ostrzegają przed zakupem w takim sklepie tego typu komputera twierdząc że osoby które montują komputery maja niewielka wiedze w tym co robią i jakie podzespoły stosują oraz są obawy co do stabilnej pracy takiego zestawu .
    Z pewnością byłaby to dobra alternatywa na dobry i mocny komputer , ale z tego co słyszałem by działało wszystko dobrze nie każde podzespoły będą odpowiednie .

• Jakubkazmierczyk

Jak dobrze pamiętam to w licencji OSX jest napisane, że możliwa jest instalacja tylko na sprzecie Apple, ale nie jestem na 100% pewien.

Co do formatowania - problem może być w momencie przesiadki, ale jak już działasz w obrębie jednego systemu to problemu nie ma. Jak dobrze kojarzę, to format pod exFAT rozwiązuje problem kompatybilności WIN/OSX, ale nie dam głowy, nie jestem specem od komputerów.

Bardziej mnie ciekawi co to za 3-4 tys, które trzeba wydać na aplikacje mając Apple.

• lajdos
    lajdos
    04.07.2016, 00:11|Zgłoś nadużycie

Też mnie to zastanawia bo np pakiet adobe cc dla fotografa kosztuje mniej niż przeciętny abonament telefoniczny co z kolei przekłada się na to że żeby osiągnąć wartość 3-4 tyś to trzeba by było mieć jakieś 8-10 lat subskrybcji. A poza tym na każdą platformę są różne darmowe programy. A wracając do komputera to mając budżet 7-8 tyś to spokojnie już możesz pozwolić sobie na w miarę konkretną stację roboczą dela albo hp jak nie chcesz skladaka + porządny monitor za 2500 albo 3000 tys. A co do pracy na monitorze to spokojnie na takim możesz przeglądać strony i oglądać filmy no i poza tym możesz sobie kupić np odpowiednio długi kabel hdmi i do ogladania filmów podpinać pod kompa tv 50 cali jak masz taki :-)

• neo86
    neo86
    04.07.2016, 09:29|Zgłoś nadużycie

Mnie ostatnio to zaciekawiło:

image

niedawno kupiłem sobie prosty licznik Geigera z demobilu (prawidłowo skalibrowany). Porównałem swojego laptopa i laptopa kolegi (ma Apple Macbook Pro). I nie wiem czemu ale poziom promieniowania tła przy Apple jest wyższy ponad 10x niż przy zwykłym laptopie NIE Apple. To jest dziwne.... nawet bardzo... :D Fakt, że wszystko promieniuje (cała elektronika nas otaczająca) ale nie wiem czemu Apple bardziej... i czy to jakoś źle wpływa na człowieka. Nie chcę tu niczego sugerować ale to jest zastanawiające.
  • Jakubkazmierczyk

My tu pytamy o te 3-4 tysiące na aplikacje, a nie o to czy święcę w nocy od używania apple.

• neo86
    neo86
    05.07.2016, 01:05|Zgłoś nadużycie

Jakubkazmierczyk
    My tu pytamy o te 3-4 tysiące na aplikacje, a nie o to czy święcę w nocy od używania apple.

P.S. Na Apple do wideo: http://www.apple.com/pl-smb/shop/product/D6109ZM/A/final-cut-pro-x 1 249,00 zł