Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Kalibracja barw monitora

• ~ZaMarancza
    10.05.2016, 06:49 | Zgłoś nadużycie

Witam, czy ktoś z Wrocławia lub okolic posiada spektrofotometr lub kolorymetr i chciał by wypożyczyć lub pomóc w stworzeniu profili mojego monitora?

• Jakubkazmierczyk

Sklep notopstryk.pl ma taką usługę :)

• ~Sebastian
    15.07.2016, 21:43|Zgłoś nadużycie

Chciałbym zakupić kalibrator na własne amatorskie potrzeby. Na ten moment cenowo podobne są Spyder5 express i Colormunki Display.
    Czy warto inwestować w któryś z tych sprzętów (w który?), czy może całkiem w coś innego bo szkoda wydawać kasy na wymienione kalibratory.
    Jestem amatorem więc wydawanie ponad 600 zł to już musi być gra warta świeczki. Niestety w internecie brak sensownych tekstów w w sklepach internetowych to w każdym proponują coś innego.

• Jakubkazmierczyk

To podstawowe kalibratory, w których nie zmienisz zbyt wielu opcji, ale do absolutnie podstawowej kalibracji powinny w miarę wystarczyć. Ja jednak mocniej polecałbym te droższe wersje (Spyder Pro) lub i1 Display Pro - mają większe możliwości ustawienia targetu, do którego będzie szła kalibracja. Jeśli już chcesz wydać te 5 stów, to mimo wszystko lepiej dorzucić te 3 do bardziej rozbudowanych opcji.

• ~Sebastian
    16.07.2016, 08:18|Zgłoś nadużycie

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Pozdrawiam

• RadekKw
    RadekKw
    19.10.2016, 14:26|Zgłoś nadużycie

Najtańsza i prosta metoda na kalibrację monitora to porównać kilka/kilkanaście zdjęć ze swojego (dobrego) fotolabu ze swoim monitorem. Ustawić tak monitor aby kolory były maksymalnie zbliżone do kolorów na odbitkach. Może nie jest to super profesjonalny sposób ale łatwo dostępny i daje dobre rezultaty.