Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Jaką lustrzankę wybrać? Którą bardziej polecacie?

Ten wątek został zamknięty.
  • ~Macko212
    30.03.2014, 18:33 | Zgłoś nadużycie

Witam. Posiadam jak na razie nikona d70s, który niestety już swoje lata miał... Wykorzystywałem go raczej amatorsko, ponieważ sam uważam że lepiej jest zrobić gorsze zdjęcie na własnych ustawieniach niż lepsze na trybie auto ;) Niestety odstąpiłem już trochę z tego tematu i nie wiem co może być lepsze: /zastanawiam się nad modelami/: nikon d3300, Sony A58, Canon 600D czy może nikon d5100? Osobiście jestem raczej bardziej nastawiony na Nikona ale nie wiem czy w tym przypadku są one lepsze od pozostałych... z góry dziękuję za odpowiedzi :)

• ~bla
    01.04.2014, 09:15|Zgłoś nadużycie

weź zadaj sobie minimum trudu i poczytaj to forum. Takich tematów było juz parenaście ?

• ~janoxx
    06.04.2014, 17:29|Zgłoś nadużycie

mikon D7100 ( większe pieniądze ale warto ) ja to przerabiałem kupiłem najpierw tańszy model, później dozbierała się kaska i kupiłem D7100 a na poprzednim straciłem - ale takie życie

• finakalna
    finakalna
    14.05.2014, 12:04|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

Ja skorzystałabym z przeróżnych artykułów w internecie, gdzie eksperci porównują lustrzanki.

• ~jantar
    14.05.2014, 16:50|Zgłoś nadużycie

Podzielam wypowiedź ~janoxx. Masz już nicona i wiesz coś niecoś o tej firmie.

• MarcinB
    MarcinB
    15.05.2014, 13:13|Zgłoś nadużycie

Ja też miałem nikona D70s i o ile fotografujesz w dobrych warunkach oświetleniowych to zastanó sięraczej nad lepszym szkłem niż nad nową puszką ! Pozatym synchronizacja lampy 1/500 !

• ~Iga
    21.07.2014, 09:59|Zgłoś nadużycie

Sama mam lustrzankę Pentax K-r i jestem z niej bardzo zadowolona. Dostałam ją na urodziny,gdy zaczęłam interesować się fotografią. A stało się to moim hobby kiedy koleżanka powiedziała mi o blogu Piotra Bławickiego http://piotrblawicki.com/fotoblog/

• ~Kubek
    01.02.2015, 21:38|Zgłoś nadużycie

Nie będę zakładać nowego wątku, więc zapytam tutaj:

Planuję zakup aparatu i zastanawiam się czy dla (całkowitego!) amatora dużą różnicą będzie jeśli wybierze Nikona D3100 zamiast Nikona D5000. Nie wiem czy jest sens zapłacić więcej za funkcje, które np. są dostępne w wyższym modelu ale ze względu na moją "wiedzę" nie będę ich używać.
    Nie wiem zupełnie czy to ma jakiekolwiek znaczenie ale dodam, że aparat ma służyć do chwytania wspomnień podczas podróży, których ze względu na charakter pracy jest sporo. Nie będę fotografować raczej jedzenia w domu, siebie jako "szafiarki", czy wesel...
    Nie znam się na tym sprzęcie, dlatego wolę zapytać o to mądrzejszych!
    Pozdrawiam.

• Jakubkazmierczyk

Nie wiem czy jest sens w takim razie kupować lustrzankę, szczególnie że modele, które wymieniłeś są już dość stare.
    Jeśli chodzi o Nikony, zdecydowanie lepiej interesować się nimi od serii x200, czyli D3200 lub D5200, które mają już nowocześniejsze i naprawdę dobre matryce.

Jeśli jednak lustrzanka nie jest absolutnym priorytetem, zastanawiałbym się nad bardzo dobrym kompaktem lub bezlusterkowcem. W cenie do 2000 masz całkiem spory wybór. Tu myślałbym o np:
    Sony Rx100
    Olympus E-PL5+14-42+40-150
    Panasonic G5+14-42+14-140
    Sony A5000 + 16-50 + 20/2.8
    Fuji X-A1 + 16-50

• ~Kubek
    02.02.2015, 08:04|Zgłoś nadużycie

Bardzo dziękuję za pomoc. Teraz już wiem mniej więcej na co zwrócić uwagę. Nie musi być to koniecznie lustrzanka. Ma być to po prostu dobry sprzęt, który zrobi (albo ja zrobię, jak się nauczę) dobre zdjęcia, które pozostaną ze mną już na zawsze !

• ~Julo
    09.08.2016, 11:10|Zgłoś nadużycie

JAKĄ LUSTRZANKĘ WYBRAĆ NA POCZĄTEK ? / KTÓRY Z NIKONÓW ? / DX format /
    Kiedyś Nikony wybierano ze względu na doskonałą optykę oraz nowości techniczne .
    Starsze Nikony z nieostrą " matrycą do 10 tys mpx ...chyba powinniśmy sobie odpuścić .
    Nowości są drogie , a za przyrostem ceny nie zawsze idzie faktyczna jakość .
    Myślę , że tzw bezpiecznym środkiem mogą być lustrzanki z matrycą od 12 ~14 tys mpx .
    Od tego pułapu rozpoczyna się OSTROŚĆ w Nikonach . Mam na myśli amatorskie body , nieco lżejsze bez dodatków " za które czasem trzeba zapłacić . Bardzo dobrym i zgrabnym aparatem amatorskim jest Nikon D5000 . Jego odpowiednikiem , dla bardziej zaawansowanego fotoamatora jest Nikon D90 . Tutaj dodatkowo mamy większy wizjer , chyba lepszy AF , oraz SILNIK do starszych obiektywów AF Nikona !!! ( W D5000 tylko obiektywy DX , lub fokus manualnie ze staruszkami " ) .Obydwa aparaty posiadają już ostrą matrycę /14 /, i od tych modeli rozpoczyna się ostrość nikonowska , tu też można z powodzeniem obserwować jakość różnych obiektywów / lepiej niż w starszych modelach / . Mamy ostrość , ale do pełni szczęścia potrzebny jest KOLOR ! . KOLOR i ostrość oferują Nikony D5100 oraz D7000 ( z taką samą matrycą / 16mpx / i podobnymi algorytmami przetwarzania ) .
    Zdecydowanie , te aparaty sa bardziej wszechstronne , szczególnie D7000 , który posiada świetny AF (36pk ) i silnik do starych obiektywów AF , np do stało ogniskowych starszej generacji AF , choć przyznam , że obiektywy DX są świetne jakościowo !!! i czasem porównania wychodzą na korzyść nowszych . tu można polecić Obiektywy z VR 16-85 , VR18-200 , czy nawet nowszy VR 18-55 II czy Vr 18-105 ( bardziej plastkikowe ale dobre !!! kupować tylko nowe ). W NASZEJ SZEROKOŚCI GEOGRAFICZNEJ ; redukcja drgań VR , oraz wysoka czułość 6400 > iso , TO BARDZO WAŻNE PARAMETRY na które należy zwrócić uwagę !!!
    Wymienione modele są świetne pod każdym względem dla fotoamatora . Oferują już jakość zdjęć , która może budzić zadowolenie , a nawet profesjonalne możliwości . I TE POLECAM !!!
    Na uboczu pozostaje stosunkowo tani model D3100 , który na wakacjach w słonecznych krajach będzie bardzo dobry , ale rodzaj ziarna " jaki oferuje przypomina mi starsze Pentaxy , i nie do końca można go polecić .
    Oczywiście " poszukiwacze " mogą drążyć dalej i wywarzać ; OTWARTE DRZWI " , ale sądzę , że nie ma sensu , ponieważ tutaj cena ( używek ) do JAKOŚCI jaką oferują jest najlepsza !!!! . Zdjęcia z tych modeli NIE zapychają też komputerów nadmiarem danych . Są coraz tańsze na rynku !!! A czyszczenie matrycy , nie stanowi już problemu , z tym że muszą być to dobre środki i specjalne podwójne pałeczki / powyżej 60 zł za paczkę kilku , np GREEN CLEAN ) .
    Oczywiście , pojawiają się nowe propozycje i należy zerkać w ich kierunku , ale pamiętajmy o przyroście jakości do ceny ...aby była pod kontrolą , naszą , ... a nie marketingu !
    Posiadałem wiele modeli Nikona , dlatego dzielę się moimi spostrzeżeniami z użytkowania / półamatorskiego / Pozdro !

• ~Julo
    09.08.2016, 11:39|Zgłoś nadużycie

Odpowiedź dla KUBY

Nikon 3100 , to sera 3" dla totalnego amatora , czyli dodatkowe obiektywy trudno użyć , a wyświetlacz jest słabej jakości 2300 tylko , i jest różnica przy ocenie zdjęć / na niekorzyść / . W tym modelu zastosowano nieco lepszą matrycę ( 12mpx z modeli Pentaxa ?) , ostrość w dobrych warunkach jest bardzo dobra , ale w półcieniach ; ziarno i kolor stają się problematyczne , i to chyba największa wada tego modelu ( choć jest zdecydowanie lepszy od starszych np D60 ,D3000, D80 , d70 z mniejszą matrycą 10mpx )

NIKON D5000 z ostrą matrycą ma zdecydownie lepszy wyświetlacz na którym ocenisz jakość zdjęcia !!! Chyba wizjer i ostrość też jest lepsza ? Tu można stosować też obiektywy starsze , i da się zrobić zdjęcie , choć głównie powinny być DX . Rozwinięciem tego Nikona jest D90 z możliwością stosowania DX oraz starszych obiektywów AF. ( do nap foto cz-b z piękbym ziarnem zestaw D90 +VR 18-105 jest rewelacyjny )...ale jeśli KOLOR to ...
    Następna półka , czyli D5100 i D7000 .

• lajdos
    lajdos
    10.08.2016, 13:06|Zgłoś nadużycie

Julo z odpowiedzią spóźniłeś się jakies 2 lata :-)

• makysia
    makysia
    20.09.2016, 15:19|Zgłoś nadużycie

Eh... Takich tematów jest zawsze milion na forach. A nie lepiej samodzielnie przeczytać porównania modeli i recenzje? Przecież takie profesjonalne opinie są często znacznie bardziej wartościowe, niż opinie forumowiczów.