Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

LIGHTROOM inne kolory

• ~Mariusz
    19.07.2013, 09:19 | Zgłoś nadużycie

Powiedzcie mi proszę dlaczego LIghtroom pokazuje mi RAW w innych kolorach niż widzę na wyświetlaczu aparatu.Jaki ma sens ustawiania w aparacie balansu bieli skoro i tak pokazuje co innego?Jest na to jakiś sposób.W Camera Raw jest dużo dużo lepiej z kolorkami surowego pliku.

• ~avator
    19.07.2013, 15:32|Zgłoś nadużycie

Podobny temat był już poruszany. Z wypowiedzi wynikało, że na ekranie aparatu jest wyświetlany obraz pliku RAW przy użyciu algorytmów zastosowanych w danym systemie i typie aparatu. Obraz ten należy traktować jako kontrolny. Zakres kolorów jak i ich nasycenie może się różnić od kolorów wyświetlanych w LIGHTROOMIE przy prawidłowej kalibracji monitora. W LIGHTROOMIE są to surowe informacje o obrazie, jakie zarejestowała matryca aparatu bez żadnej ingerencji. Kalibracja ekranu aparatu jest praktycznie niemożliwa. W ACR-rze (kamera RAW) z są jakieś wstępnie ustalone parametry, które korygują od początku wyświetlanie obrazu (w moim przypadku). Można ustawić te parametry jako zerowe (domyślnie) i wyświetlany obraz nie powinien różnić się od obrazu wyświetlanego w LR. Zadaniem prawidłowo określonego balansu bieli jest wierne odzwierciedlenie rzeczywistych kolorów. Można ten parametr korygować w ACR i LR dla poprawienia jakości i estetyki zdjęcia (np: ocieplenie barw, stworzenia nastroju itp.)

• ~Mariusz
    19.07.2013, 15:48|Zgłoś nadużycie

To nie ma sensu ustawiania w aparacie odpowiedniej temperatury do danej scenerii bo i tak lightroom wyświetlii to po swojemu?

• ~avator
    19.07.2013, 16:36|Zgłoś nadużycie

~Mariusz
    To nie ma sensu ustawiania w aparacie odpowiedniej temperatury do danej scenerii bo i tak lightroom wyświetlii to po swojemu?

Z reguły w aparacie balans bieli ustawia się jako "AUTO" i to w zupełności wystarcza. W ACR lub LR dokonuje się korekty ustawienia.

• ~bielak2
    20.07.2013, 00:01|Zgłoś nadużycie

Spróbuj eksportować te zdjęcie z lightrooma po Twojej korekcji. Jeśli w Lightroomie jest wyświetlane inaczej niż po eksporcie to znaczy że masz ustawiony inny profil kolorów w komputerze (dokładniej monitorze)

• ~Mariusz
    08.09.2013, 21:43|Zgłoś nadużycie

Mam pytanie, zauważyłem że podczas importu zdjęć zmienia mi się kolorystyka, zdjęcia są bardziej ciepłe.Jak temu zaradzić, nie chcę żadnych zmian, chce surowy plik z aparatu.

• Reed
    Reed
    09.09.2013, 10:30|Zgłoś nadużycie

Wg mnie masz rozjechany profil kolorystyczny monitora. Ligtroom nie wprowadza żadnych korekt bez twojej wiedzy-wszystko masz dostępne w panelu wywołania do samodzielnej obróbki.Program wyświetla plik tak jak zapisała go matryca aparatu. Jeśli w aparacie widzisz fotki inaczej-to najprawdopodobniej tu jest problem. Oczywiście może być tez tak ze to aparat przekłamuje kolory na swoim wyświetlaczu.

• gwyn
    gwyn
    09.09.2013, 14:07|Zgłoś nadużycie

A LR nie dorzuca czasami profilu aparatu przez wyświetleniem zdjęcia? Czasami - bo można to wyłączyć ;)

• Reed
    Reed
    09.09.2013, 15:16|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

U mnie nie-przynajmniej w domyślnych ustawieniach jest to wyłączone, ale ja wywołuje z DNG wiec nie wiem jak jest w innych typach raw.
    Camera profile musze sobie każdorazowo po imporcie sam odznaczyć albo przestawić na stały-na razie nie było potrzeby

• gwyn
    gwyn
    09.09.2013, 15:29|Zgłoś nadużycie

U mnie do canonowych rawów dokłada swój profil wg aparatu. Może sprawdzę w domu czy do starego aparatu też się tak zachowuje.

Ale tak czy inaczej nie powoduje to jakiegoś dużego problemu z późniejszą obróbką ;)

• ~Mariusz
    09.09.2013, 23:23|Zgłoś nadużycie

gwyn
    A LR nie dorzuca czasami profilu aparatu przez wyświetleniem zdjęcia? Czasami - bo można to wyłączyć ;)

A gdzie to się wyłącza?

• ~Mariusz
    09.09.2013, 23:27|Zgłoś nadużycie

Reed
    Wg mnie masz rozjechany profil kolorystyczny monitora. Ligtroom nie wprowadza żadnych korekt bez twojej wiedzy-wszystko masz dostępne w panelu wywołania do samodzielnej obróbki.Program wyświetla plik tak jak zapisała go matryca aparatu. Jeśli w aparacie widzisz fotki inaczej-to najprawdopodobniej tu jest problem. Oczywiście może być tez tak ze to aparat przekłamuje kolory na swoim wyświetlaczu.

No własnie w aparacie widzę inne kolory, a teraz patrze że nawet jak otwieram zdjęcie w Camera Raw jest to samo.Jedynie jak otwieram zdjęcie w przeglądarce BreezeBrozwer jest ok.O co tu chodzi,pomocy?

• Reed
    Reed
    10.09.2013, 09:31|Zgłoś nadużycie

Którego masz Lightrooma?
    W 4 i 5 jest to w zakładce-camera calibration na prawym bocznym panelu. Sprawdziłem u siebie-domyślnie dla Pentaxa mam to wyłączone i proces jest optymalizowany pod kodek adobe DNG

• gwyn
    gwyn
    10.09.2013, 09:45|Zgłoś nadużycie

No właśnie też mam to włączone. Ale co ciekawe, działa tylko dla nowszego aparatu ;)

Guzik do wyłączenia nie jest po lewej stronie na wysokości napisu "camera calibration"? :>
    Tak jak tu.

image

• ~Mariusz
    10.09.2013, 10:50|Zgłoś nadużycie

Mam lightrooma 4, ale w camera raw mam to samo, po zgraniu rawów na dysk i otwarciu ich w camera raw czy lightroomie momentalnie zmienia się kolor, zdjęcia dostają takiego zafarbu ze nie jestem w stanie poprawnie wywołaćc raw.

• Reed
    Reed
    10.09.2013, 11:32|Zgłoś nadużycie

Weź zresetuj lightrooma do ustawień fabrycznych, może masz jakiś stale aktywny preset... bo to się juz robi dziwne-możesz zrobić screen podglądu RAW i otwartego pliku w lightroomie?

• ~Mariusz
    10.09.2013, 11:41|Zgłoś nadużycie

Reset robiłem już wczoraj i nic nie pomaga, myślę że problem jest pomiędzy monitorem-kartą grafiki a profilem i teraz nie wiem jak przywrócić w Windows 7 ustawienia fabryczne.Usuwałem profile dodawałem inne jako profil domyślny i nic się nie dzieje.

• ~Mariusz
    10.09.2013, 19:58|Zgłoś nadużycie

Problem rozwiązany, winą był profil w lightroomie.Miałem zaznaczony Adobe Standard zamiast Camera Neutral, dziękuję za podpowiedź :)

• pavlo
    pavlo
    11.09.2013, 16:21|Zgłoś nadużycie

Ja też miałem ten problem. Dzięki Mariusz za rozwiązanie...

• ~Mariusz
    13.09.2013, 15:16|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

pavlo

Nie ma za co.

Koledzy jak ustawic w LIghtroomie 4 żeby zdjęcia importowane automatycznie przypisywło profil Camera Neutral, bo teraz za każdym razem przypisuje mi Adobe Standard i muszę wszystko zaznaczać zmieniac profil i synchronizawać.

• ~pawel
    20.10.2013, 10:10|Zgłoś nadużycie

~Mariusz
    pavlo

Nie ma za co.

Koledzy jak ustawic w LIghtroomie 4 żeby zdjęcia importowane automatycznie przypisywło profil Camera Neutral, bo teraz za każdym razem przypisuje mi Adobe Standard i muszę wszystko zaznaczać zmieniac profil i synchronizawać.

ponawiam pytanie kolegi